Zmiana rozmiaru tekstu

A Decrease font size. A Reset font size. A Increase font size.

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Raciborzu

Aktualności

„Bo liczy się człowiek” – projekt edukacyjno-profilaktyczny

grudzień 11, 2017 Aktualności, Wyróżniona No Comments

Uczniowie CKZiU nr 1 w Raciborzu wraz z pedagogiem szkolnym Katarzyną Betnerowicz oraz grupą młodzieży z Liceum Ogólnokształcącego Nr 1 w Raciborzu i klasą policyjną Liceum Ogólnokształcącego w Rydułtowach wzięli udział w wyjątkowym projekcie profilaktycznym „Bo liczy się człowiek”.

Centrum reprezentowali: Gabriela Krasek, Nikol Burek, Grzegorz Nowak, Łukasz Sbeczka, Mikołaj Okulicki, Wojciech Suchecki oraz Cezary Żaczek.

Inicjatorem projektu jest Centrum Rozwoju Lokalnego w Zawierciu, partnerem Centrum Żydowskie w Oświęcimiu oraz Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach. Główny cel projektu to przeciwdziałanie mowie nienawiści oraz przemocy wśród młodzieży.

15 listopada młodzież zwiedziła Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Następnie, w Centrum Żydowskim odbył się blok zajęć warsztatowych, przeprowadzony przez wykwalifikowanego trenera. Blok zajęć antydyskryminacyjnych rozpoczął się od podsumowania i omówienia wizyty w Muzeum Auschwitz-Birkenau. Wizyta w obozie koncentracyjnym wywarła ogromy wpływ na uczniów, stała się dla nich refleksją nad poszanowaniem praw człowieka, w tym tego najważniejszego – prawa człowieka do życia. Następnie, podczas pracy indywidualnej i grupowej, przybliżono młodzieży takie zagadnienia, jak stereotypy, uprzedzenia, dyskryminacja, czy mowa nienawiści. W czasie warsztatów młodzież mogła dowiedzieć się, w jaki sposób powstają zachowania dyskryminacyjne i jakie rządzą nimi mechanizmy. Na zakończenie wypracowano wspólne rekomendacje dotyczące przeciwdziałania negatywnym zjawiskom społecznym.

W dniu 23 listopada w miejscowości Piasek koło Pszczyny odbyło się oficjalne podsumowanie projektu, w którym wzięli udział uczniowie, pedagodzy i psycholodzy szkolni oraz pracownicy policji. Nasze Centrum reprezentował Łukasz Sbeczka z klasy I B.

1 grudnia w trakcie obchodów Światowego Dnia AIDS z inicjatywy mł. asp. Edyty Mazur z Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu odbyła się w I Liceum Ogólnokształcącym w Raciborzu debata społeczna. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie naszego Centrum, młodzież z raciborskiego liceum oraz uczniowie klasy policyjnej z Rydułtów wraz ze swoim dyrektorem p. Piotrem Skowronkiem. W debacie uczestniczył Pełnomocnik Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach mł. inspektor Krzysztof Kazek.  

Udział w projekcie „Bo liczy się człowiek” miał na celu uświadomienie młodzieży, jak wiele zła może wyrządzić na pozór „niewinna” mowa nienawiści czy nietolerancja oraz jak ważne jest propagowanie postaw związanych z przeciwdziałaniem i reagowaniem na akty przemocy, nienawiści wobec drugiego człowieka.

Uczestnicy projektu podkreślają, że w dobie konsumpcjonizmu, gdzie często „mieć oznacza być”, człowiek i jego godność schodzą na drugi plan. Mowa nienawiści (hejt), nietolerancja i dyskryminacja pojawiają się w relacjach międzyludzkich. Udział w projekcie „Bo liczy się człowiek” stał się dla nich wyzwaniem do podejmowania działań zmierzających do zmniejszenia skali wrogości i negatywnych zachowania wobec drugiego człowieka.

Katarzyna Betnerowicz

Filmik podsumowujący projekt – youtube.com/bo-liczy-sie-człowiek

 


0 comments


Dodaj komentarz