CKZiU nr 1 w Raciborzu

Aktualności

Powiatowy Konkurs Pięknego Pisania

Listopad 28, 2022 No Comments

W Miejskiej i Powiatowej Bibliotece im. Ryszarda Kincla w Raciborzu odbył się IX Powiatowy Konkurs Pięknego Pisania – „Zostań Mistrzem Kaligrafii”. Oczywiście byli tam uczniowie Centrum: Julia Michna z klasy 2A i Nikola Lasak z klasy 1A. Julia Michna zajęła I miejsce w kategorii Szkoły Ponadpodstawowe.

Lokma i baklawa, czyli piątek pełen cypryjskich słodyczy w Centrum

Listopad 27, 2022 No Comments

Jak wynika z badań 96% Polaków kupuje słodycze. Prawie połowa z nas sięga po nie bez specjalnej okazji, tylko dlatego, że je lubi. Kobiety najczęściej by poprawić humor, a mężczyźni – żeby dodać sobie energii. Cukiernicy i technicy żywienia i usług gastronomicznych razem z grupą uczniów z klasy 2a Szkoły Podstawowej nr 18 w Raciborzu postanowili, że jak jeść słodyczce to tylko te własnoręcznie wykonane.

Technicy budownictwa z wizytą w firmie Md Dom

Listopad 27, 2022 No Comments

Md Dom z Wodzisławia Śląskiego, to prężnie rozwijająca się firma, która w całym kraju buduje domy szkieletowe drewniane – kanadyjskie, w sprawdzonej i energooszczędnej technologii MDDOM®. Firmę tę odwiedzili nasi przyszli technicy budownictwa wraz z nauczycielami przedmiotów zawodowych.

Turniej piłkarski w Arenie Rafako

Listopad 27, 2022 No Comments

W piątek 25.11.2022 r., w Arenie Rafako, odbył się Makroregionalny Turniej w Halowej Piłce Nożnej Chłopców Szkół Ponadpodstawowych. Do zawodów przystąpiło dziesięć drużyn z Raciborza, Rybnika, Czerwionki-Leszczyn i Głubczyc.

Nasi najlepsi Uczniowie z najlepszych

Listopad 26, 2022 No Comments

W miniony piątek, w Rybniku, odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów Prezesa Rady Ministrów za najlepsze wyniki w edukacji. Z rąk wicekuratora Dariusza Domańskiego stypendia odebrały: Ewa Janik (4A4 – technik analityk) i Joanna Tatarczyk (3B – technik analityk).

Kulinarna podróż na Cypr – tylko w CKZiU nr 1 w Raciborzu

Listopad 24, 2022 No Comments

Świeże aromatyczne warzywa, mięso, sos, mnóstwo radości i entuzjazm. Co może powstać z takiego połączenia? Najlepsza moussaka pod słońcem! Przekonali się dziś o tym uczniowie 7 klasy ze Szkoły Podstawowej nr 13 w Raciborzu.

Moje wielkie cypryjskie śniadanie

Listopad 22, 2022 No Comments

Czyli śniadania świata w CKZiU nr 1 w Raciborzu

Śniadanie wiedeńskie czy amerykańskie? Przed takim wyborem stanęli dziś uczniowie klasy 7 i 8 Szkoły Podstawowej z Pietrowic Wielkich. Technicy hotelarstwa Centrum pomogli swoim młodszym kolegom i koleżankom w przygotowaniu tego najważniejszego posiłku dnia.

Chemicy CKZiU nr 1 w finale

Listopad 22, 2022 No Comments

Technicy analitycy: Joanna Tatarczyk z klasy 3B, Monika Chrószcz i Kacper Choroba z klasy 4B4, będą reprezentować nasze Centrum podczas II Uczniowskiej Konferencji Młodych Chemików organizowanej przez Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji tej konferencji jest „Chemia – Energia – Środowisko”

Biblioteka Centrum z nowymi pozycjami książkowymi

Listopad 22, 2022 No Comments

W piątek, 18 listopada 2022 r.,  otrzymaliśmy książki zakupione w ramach dofinansowania ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. Biblioteka szkolna wzbogaciła się dzięki temu o 383 nowości wydawnicze, lektury i książki z najnowszej historii Polski.

Szkoła do hymnu

Listopad 10, 2022 No Comments

Podobnie jak w ubiegłych latach uczniowie i nauczyciele CKZiU nr 1 w Raciborzu wspólnie odśpiewali hymn narodowy. O symbolicznej godzinie 11:11 na korytarzach Centrum zebrali się uczniowie oraz pracownicy. Wyśpiewaliśmy „Mazurka Dąbrowskiego”. Narodowe Święto Niepodległości obchodzimy 11 listopada, dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku, po wielu latach zaborów.

Z ziemi cypryjskiej do Polski

Listopad 10, 2022 No Comments

Uczniowie architektury krajobrazu stali się nauczycielami dla swoich młodszych koleżanek i kolegów ze Szkoły Podstawowej nr 18, którzy odwiedzili pracownie CKZiU nr 1 przy ulicy Wileńskiej. „Ogrody w szkle” to temat warsztatów, które odbyły się w dniu 9.11.2022 w Centrum.

Dzień dyni w Centrum

Październik 29, 2022 No Comments

W miniony piątek wiele się działo. Każda okazja jest dobra, by się świetnie bawić. Samorząd Uczniowski Centrum wraz z opiekunami wiedzą jak integrować społeczność szkolną. Elementem przewodnim była dynia. Dziękujemy Wszystkim, dzięki którym pomarańczowy kolor zagościł w naszych sercach i na naszych talerzach. Zapraszamy na pomarańczową fotorelację.

Profesjonaliści w akcji

Październik 29, 2022 No Comments

Profesjonalny catering towarzyszący „Pasowaniu na Ucznia Rzemiosła” przygotowali technicy żywienia i usług gastronomicznych. Na Zamku Piastowskim w Raciborzu technicy hotelarstwa zaprezentowali fachową obsługę klienta. Działania uczniów i ich opiekunów wpisują się w popularyzację kształcenia w zawodach. Dziękujemy pracownikom Zamku Piastowskiego za wsparcie organizacyjne.

Uroczyste pasowanie Ucznia Rzemiosła

Październik 28, 2022 No Comments

W sali konferencyjnej Zamku Piastowskim w Raciborzu odbyło się uroczyste przyjęcie uczniów klas pierwszych szkół branżowych w szeregi rzemiosła. Z naszego Centrum byli przedstawiciele wszystkich zawodów rzemieślniczych. O tym jaka jest rola Cechu Rzemiosł Różnych w dostosowywaniu szkolnictwa zawodowego do potrzeb rynku pracy opowiedziała Dyrektor Biura Cechu – Maria Smyczek.

Rekrutacja uzupełniająca do projektu

Październik 26, 2022 No Comments

Od 26 października do 2 listopada br. trwa, w klasach czwartych, rekrutacja uzupełniająca do projektu unijnego „Podniesienie jakości i atrakcyjności kształcenia zawodowego w Powiecie Raciborskim – CKZiU nr 1 w Raciborzu, etap II”. Realizacja projektu została wydłużona do 28 lutego 2023 r. Regulamin i niezbędne załączniki w zakładce Projekty unijne/Podniesienie…/Rekrutacja. (link – kliknij)

Ogród deszczowy – lubimy wspierać

Październik 21, 2022 No Comments

Technicy architektury krajobrazu pomagali w budowie ogrodu deszczowego, który doskonale wpisuje się w ekotrendy. Efekty ich pracy można podziwiać przy Przedszkolu nr 23 w Raciborzu. Dziękujemy Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu i Fundacji Sendzimira za zaproszenie do współpracy.

Job shadowing, czyli szkolenie nauczycieli przedmiotów zawodowych

Październik 21, 2022 No Comments

Za nami kolejne szkolenia typu job shadowing realizowane w ramach projektu: „Z nowymi kompetencjami w przyszłość zawodową – CKZiU nr 1 w Raciborzu”W pierwszym i ostatnim tygodniu wakacji nauczyciele przedmiotów zawodowych Centrum z branż: architektury krajobrazu, budowlanej, gastronomicznej i hotelarstwa doskonalili umiejętności i kompetencje zawodowe poza granicami Polski.

Uroczyste obchody Dnia Edukacji Narodowej

Październik 15, 2022 No Comments

„Szkoła to nie budynki i Orlik. To ludzie, którzy ją tworzą – uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi” – tak dyrektor Centrum Jacek Kąsek mówił w czasie swojego wystąpienia. Życzył wszystkim wytrwałości w dążeniu do zamierzonych celów. „Każdy uczeń może być kim chce, a szkoła ma mu w tym pomóc. Nasi absolwenci wiedzą, jak swoje talenty i umiejętności wykorzystać” – podsumował dyrektor.

Lubimy tenis stołowy

Październik 9, 2022 No Comments

7 października 2022 r. odbył się Rejonowy Finał Tenisa Stołowego Dziewcząt i Chłopców Szkół Ponadpodstawowych. Gospodarzem Turnieju było Powiatowe Centrum Sportu w Raciborzu. Uczniowie naszej szkoły zajęli miejsca na podium w obu kategoriach. Chłopcy, po zaciętej walce z CKZiU nr 2 „Mechanik”, zajęli II miejsce. Reprezentację tworzyli: Oliwier Śliwka (2m), Grzegorz Widok (2H), Oskar Horny (2H) i Damian Horny (4B5). Dziewczęta w składzie: Natalia Karlak (3m), Joanna Zygar (4A4) i Wiktoria Chudecka (4C4) zajęły III miejsce. Opiekunem obu drużyn była Bogusława Migas. Gratulujemy sukcesu.

Samorząd organizuje święto miłośników planszówek

Październik 1, 2022 No Comments

Samorząd Uczniowski Centrum organizuje 10 października 2022 r. coroczne święto miłośników planszówek. Planszówkowe rozgrywki to nie tylko sposób na relaks i ciekawą rozrywkę, ale także zajęcie, które wspiera rozwój wiedzy i wyobraźni. Zapraszamy do świętowania, edukowania i przede wszystkim grania w gry planszowe! Zgłoszenia chętnych przyjmujemy do 7 października 2022 r.

Podsumowanie projektów unijnych

Wrzesień 29, 2022 No Comments

W miniony wtorek, 27 września, w Centrum odbyła się konferencja podsumowująca zagraniczne praktyki zawodowe realizowane w ramach dwóch projektów. Pierwszy z nich pt.„Twój krok do europejskiej kariery zawodowej” obejmował praktyki 36 uczniów w Maladze i na Teneryfie. Drugi projekt Z nowymi kompetencjami w przyszłość zawodową – CKZiU nr 1 w Raciborzu to wyjazd na staże 21 uczniów oraz 9 nauczycieli na szkolenie job shadowing na Cypr.

Zgłoś swoją propozycję

Wrzesień 7, 2022 No Comments

Pragniemy poinformować, że Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Raciborzu w ramach Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025” uzyskało wsparcie finansowe w kwocie 15.000 zł na skomputeryzowanie biblioteki szkolnej, na zakup książek będących nowościami wydawniczymi, lekturami szkolnymi, książek o tematyce historycznej, w tym książek o historii Polski XX w. oraz na działania promujące czytelnictwo.