Aktualności
Waldemar Goldeman przyjechał dla techników analityków
Nasz gość – wykładowca Waldemar Goldeman jest absolwentem Technikum Chemicznego naszej Szkoły. Jest wieloletnim pracownikiem naukowym oraz dydaktycznym Politechniki Wrocławskiej – Wydział Chemiczny Katedry Chemii Organicznej i Medycznej.
24 listopada 2023 r. w naszej Szkole gościł dr inż. Waldemar Goldeman, który wygłosił prelekcję dwóch wykładów dla uczniów klas technik analityk. Uczniowie wysłuchali zagadnień związanych z metodami ustalania struktury związków organicznych (jak to robiono dawniej, a jak się to robi współcześnie), w tym również szczegółów analiz spektrometrii masowej i magnetycznego rezonansu jądrowego (NMR), z których Pan doktor korzysta w swoich pracach badawczych.
Ta „opowieść” o rozwoju metod analitycznych, od prostej analizy elementarnej do współczesnych, zaawansowanych metod spektroskopowych, stanowiła ciekawostkę dla uczniów klasy pierwszej, ale dla uczniów klasy piątej była już szczegółowym uzupełnieniem wiedzy przydatnej do egzaminu zawodowego. W drugiej części wysłuchano wykładu popularno-naukowego na temat „chemii klik” oraz o „maszynach molekularnych” i chemii bioortogonalnej, które były przedmiotem nagrody Nobla w roku 2016 i 2022. Celem chemii bioortogonalnej jest znakowanie biologicznych cząsteczek chemicznymi receptorami, i śledzenie ich, w ich naturalnym środowisku. Odkrycia te przyczyniły się do analizy procesów metabolizmu leków i biocząsteczek, a przez to umożliwiły naukowcom poprawę celowania leków przeciwnowotworowych, które są obecnie testowane w badaniach klinicznych. Aby zmapować ważne, ale nieuchwytne biomolekuły na powierzchni komórek – glikany – Carolyn Bertozzi opracowała reakcje, które działają wewnątrz żywych organizmów, a jej bioortogonalne reakcje zachodzą bez zakłócania normalnej chemii komórki. Wysłuchanie wykładów oraz możliwość zadawania pytań, na które nasz gość chętnie odpowiedział, było nowym, ciekawym doświadczeniem dla naszych młodych stażem chemików. Kto wie, może któryś ze słuchaczy pójdzie w ślady naszego wykładowcy, i w przyszłości, tak jak Pan doktor, zwiąże swoje życie zawodowe z pracą naukową. Serdecznie dziękujemy Panu doktorowi za podzielenie się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem zawodowym.
Izabela Marczuk
0 comments