CKZiU nr 1 w Raciborzu

Aktualności

Ogród deszczowy – lubimy wspierać

Październik 21, 2022 Aktualności, Wyróżniona No Comments

Technicy architektury krajobrazu pomagali w budowie ogrodu deszczowego, który doskonale wpisuje się w ekotrendy. Efekty ich pracy można podziwiać przy Przedszkolu nr 23 w Raciborzu. Dziękujemy Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu i Fundacji Sendzimira za zaproszenie do współpracy.

Ogród deszczowy to nasadzenia roślin dobrze funkcjonujących w środowisku podmokłym, na podłożu o bardzo dobrej przepuszczalności. Podłoże to pozwala na zatrzymanie w ogrodzie dużej ilości wody opadowej, która następnie jest pobierana i oczyszczana przez rośliny.

Ogród deszczowy zasilany jest wodą opadową odprowadzaną z powierzchni utwardzonych, takich jak dachy, drogi czy tarasy, którą dzięki temu zatrzymujemy na działce. Rozwiązanie to pozwala zebrać wodę z powierzchni dużo większej niż powierzchnia samego ogrodu, dlatego tak dobrze sprawdza się w przestrzeni miejskiej.

Ogrody deszczowe to nie jedyna forma zwiększania retencji wód opadowych. Inne służące temu obiekty to między innymi: niecki, rowy czy stawy retencyjne, nawierzchnie przepuszczalne, a także zielone ściany i dachy. Więcej informacji o obiektach małej retencji można znaleźć w broszurach instruktażowych Fundacji Sendzimira (do pobrania poradnik.pdf).


0 comments


Dodaj komentarz