Zmiana rozmiaru tekstu

A Decrease font size. A Reset font size. A Increase font size.

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Raciborzu

Aktualności

Nauczyciele Centrum na szkoleniu job shadowing w Portugalii

czerwiec 27, 2017 Aktualności, Wyróżniona No Comments

W Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Raciborzu jest realizowany dwuletni projekt unijny w ramach Programu Erasmus+: „Europejska wymiana doświadczeń szansą na nowoczesną szkołę zawodową”.

W ramach programu, nauczyciele przedmiotów zawodowych w okresie od 10 do 17 czerwca 2017 roku odbyli szkolenie typu job shadowing w portugalskich szkołach i przedsiębiorstwach.

Escola Profissional Agricola D. Dinis i Labo Centro – nauczyciel branży chemicznej

Szkoła posiada świetnie wyposażone pracownie gastronomiczne oraz laboratorium do analizy żywności produktów przygotowywanych przez uczniów. Są to sery i wino. Młodzież uprawia również pigwę. Szkoła posiada 5 dużych farm, na których uczniowie odbywają praktyki.

Labo Centro jest jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie laboratoriów w Portugalii oraz w Europie. Są tam przeprowadzane m.in. badania biochemiczne, wirusologia, badania izotopowe, oznaczenie markerów rakowych, analizy alergologiczne, badania przysadki mózgowej, diagnoza prenatalna, oznaczanie grup krwi, badania mikrobiologiczne, cytologiczne, reumatologiczne oraz najbardziej zaawansowane badania genetyczne. Nauczyciel zapoznał się z organizacją pracy najwyższej klasy placówki medycznej, która współpracuje z siedmioma klinikami medycznymi, w których wykonywane są badania rezonansem magnetycznym, tomografia komputerowa, USG, EKG, testy wysiłkowe oraz mammografia.

Escola de Hotelaria e Turismo de Lisboa  i Hotel Nacional – nauczyciele branży hotelarskiej

Szkoła posiada salę obsługi konsumenta z dobrze wyposażonym barem, pracownię sensoryczną, kuchnię, stołówkę oraz hotel czterogwiazdkowy z 19 pokojami, salą konsumpcyjną i konferencyjną. W recepcji wykorzystywany jest program PROTEL. Średnie roczne obłożenie hotelu wynosi 70%, a tematem przewodnim w hotelu jest nauka, co widoczne jest w elementach dekoracyjnych pokoi.

W Hotelu Nacional*** nauczyciele pomagali w obsłudze bufetu śniadaniowego, pracowali w dziale służby pięter oraz poznawali program rezerwacyjny pentHotel. W hotelu jest pralnia – bardzo rzadko występująca w polskich warunkach. Hotel ma 61 pokoi – każdy z  łazienką, klimatyzacją, sejfem, telewizorem i radiem. Ponadto znajduje się tam dwupoziomowy garaż podziemny i bar.

Escola Profissional de Salvaterra de Magos i Restaurante Clube de Jornalistas – nauczyciele branży gastronomicznej

W szkole uczniowie noszą jednolity strój, w tym obuwie. Posiadają bardzo dobrze wyposażoną kuchnię oraz salę konsumpcyjną. Codziennie przygotowują posiłki pod okiem nauczyciela według wcześniej opracowanego jadłospisu np. krewetki lizbońskie, które są przez nich podawane i sprzedawane. Żeby zaliczyć przedmiot muszą mieć 90% obecności na zajęciach.

Restaurante Clube de Jornalistas – to klimatyczne miejsce z tradycją będące oazą dla dziennikarzy za czasów dyktatury. Na ich spotkania przygotowywano posiłki, które podawane są w tym miejscu do dzisiaj. Nasze nauczycielki pracowały z krewetkami, kalmarami, przygotowywały sosy: zredukowany z czerwonego wina z cukrem oraz z buraków i jabłek w towarzystwie nepalskich i brazylijskich kucharzy. Uczestniczyły również w przygotowywaniu mięsa wołowego metodą sous vide.

Escola Profissional Gustave Eiffel i Gavinho Architecture and Interiors – nauczyciele branży budowlanej

Szkoła co roku promuje wszystkie swoje kierunki, ponieważ posiada wydział komunikacji       i promocji. Program dla zawodu to 3500 godzin, z czego połowa to kształcenie praktyczne. Młodzież uczy się projektowania 2D i 3D w programie AutoCAD, wykonuje makiety oraz wykorzystuje na zajęciach mapy Google. Uczniowie po szkole od razu dostają pracę.

W rodzinnej firmie projektowej GAVINHO nauczycielki przyglądały się pracom wykończeniowym biura obsługi klienta. Główne elementy to płyta g-k na profilach stalowych w kształcie łuku na ścianach oraz koła na suficie.

Na szczycie Museu Calouste Gulbenkian pojawiła się możliwość podpatrzenia sposobów aranżacji portugalskiego zielonego dachu i ścian. Z tarasu rozpościerał się widok na park oraz zielone dachy pozostałych obiektów. Na elewacjach zastosowano tylko beton z widocznym rysunkiem deskowania, szkło w oksydowanych mosiężnych ramach i granit na pionowych elementach budynku audytorium i muzeum.

Nauczycielki poznały portugalskie podejście do kompleksowego zagospodarowania terenów zieleni publicznej oraz prywatnych ogrodów.

Elementami, które cechują portugalską edukację to np. fakt, że w szkołach występuje kształcenie modułowe, na poziomie szkoły średniej uczniowie zdobywają zawód poprzez wykonanie projektu, pracę pisemną lub zadanie praktyczne, np. obsługa gościa hotelowego w rzeczywistych warunkach. Lekcje trwają 60 minut. Rozpoczynają się zazwyczaj przed godziną 9.00 a kończą około 17.00 (z godzinną przerwą na lunch).

Nauczyciele poza odbywaniem szkolenia realizowali program kulturowy. Zobaczyli Sintrę, Cabo da Roca, Cascais i najciekawsze zakątki w Lizbonie.

Koordynatorzy:

Iwona Niklewicz-Wróbel, Małgorzata Warwas

Relacja z pobytu nauczycieli na szkoleniu w Portugalii na FB:

https://www.facebook.com/Europejska-wymiana-cd-relacji-769553073215647/


0 comments


Dodaj komentarz