CKZiU nr 1 w Raciborzu

Aktualności

Pod słońcem Malagi – zagraniczne staże zawodowe uczniów CKZiU nr 1 w Raciborzu

Listopad 12, 2021 Aktualności, Wyróżniona No Comments

Miasto Pabla Picassa – Malaga w Hiszpanii było miejscem zagranicznych praktyk zawodowych uczniów Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Raciborzu. Projekt „Twój krok do europejskiej kariery zawodowej” to już szósty z kolei projekt realizowany w Centrum. Dofinansowanie na realizację projektu w ramach środków Unii Europejskiej wyniosło  438 260,22 zł.

Przyszli technicy budownictwa i technicy architektury krajobrazu zdobywali doświadczenie zawodowe, poznawali tradycję, kulturę i zabytki Andaluzji. Technicy budownictwa mieli niebywałą okazję uczestniczyć w restaurowaniu wnętrz kościoła, obserwowali też pracę historyków sztuki przy renowacji kościelnych malowideł naściennych – taka gratka trafia się raz na milion.

Inna grupa techników budownictwa poznawała tajniki finalnego etapu budowy – przygotowania do odbioru budynku. Grupa dziewczyn nadawała ostatnie szlify luksusowym apartamentom przed wprowadzeniem się do nich pierwszych mieszkańców. Niespotykaną atrakcją budynku było jacuzzi zlokalizowane na dachu apartamentowca.

Technicy architektury krajobrazu poznawali egzotyczne rośliny, tworzyli z nich kompozycje kwiatowe, zapoznawali się z internetowym systemem zamówień kwiaciarni i poznawali tajniki projektowania nadmorskich deptaków.

Nieodłącznym elementem każdego wyjazdu na zagraniczne staże jest bogaty program przybliżający kulturę poznawanego regionu. Tak było i tym razem. Młodzi technicy Centrum zobaczyli: Sewillę z Placem Hiszpańskim, Torre de Oro czyli Złotą Wieżę, katedrę i Alcazabę, klimatyczną Rondę i Caminito del Rey – uznawane dawniej za najbardziej niebezpieczną trasę na świecie. Po wywiązaniu się z zawodowych obowiązków były wycieczki na plażę, punkty widokowe Malagi, zwiedzanie Zamku Gibralfaro, czy ruin Teatru Rzymskiego. Na liście zwiedzanych miejsc nie zabrakło fortyfikacji pałacowych – Alcazaby. Można było również zajrzeć do restauracji Antoniego Banderasa niezapomnianego odtwórcy Zorro, który tak jak Picasso urodził się w Maladze.

Celem projektu jest przede wszystkim zdobycie doświadczenia zawodowego poza granicami kraju, co pozwoli uczniom stać się bardziej konkurencyjnymi na rynku pracy, podniesienie  kompetencji zawodowych, osobistych, językowych, zyskanie nowych kwalifikacji i umiejętności, jak również podniesienie jakości i atrakcyjności kształcenia zawodowego w  Centrum.

Wyjazd poprzedzony był przygotowaniem z języka hiszpańskiego i przygotowaniem kulturowym, dodatkowymi zajęciami z języka angielskiego oraz przygotowaniem psychologiczno-pedagogicznym.

Praktyki zawodowe realizowane są w ramach projektu „Twój krok do europejskiej kariery zawodowej”, który finansowany jest z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) w ramach projektu „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” realizowanego na zasadach Programu Erasmus+.


0 comments


Dodaj komentarz