Zmiana rozmiaru czcionki

A Decrease font size. A Reset font size. A Increase font size.

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Raciborzu

Aktualności

Zagraniczne praktyki zawodowe – pasja – praca – rozwój

marzec 4, 2022 Aktualności, Wyróżniona No Comments

Niebagatelna kwota 733 415,00 Euro to bilans funduszy pozyskanych z Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus+ i PO WER na wyjazdy na zagraniczne praktyki i szkolenia zawodowe uczniów i nauczycieli CKZiU nr 1 w Raciborzu „Budowlanka – Gastronomik” w ciągu ostatnich 6 lat. Siedem realizowanych projektów z których skorzystało do tej pory 255 uczniów i 28 nauczycieli.

Były to zagraniczne staże i szkolenia w tak egzotycznych miejscach jak Hiszpania, Portugalia, Wielka Brytania, Sycylia i Teneryfa, a w planie na bieżący rok – Teneryfa i Cypr. Tę wyjątkową okazję do zagranicznych staży mieli uczniowie kształcący się w zawodach  technik analityk, architektury krajobrazu, technik budownictwa, technik hotelarstwa, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik usług fryzjerskich oraz nauczyciele przedmiotów zawodowych.
A wrażenia? Spytaliśmy uczniów, którzy wrócili z miesięcznych praktyk zagranicznych dlaczego zdecydowali się na wyjazd i jakie są ich zdaniem korzyści z uczestnictwa w projekcie.

„…wziąłem udział w stażu za granicą, ponieważ chciałem doskonalić swoje umiejętności językowe i zawodowe w obcym środowisku oraz poznać zagraniczny rynek pracy”- mówi Julian.

„Oprócz możliwości poznania zawodu w obcym kraju i szlifowania języka, poznajemy kulturę w najlepszy możliwy sposób.” – mówi Adrian.

Marta: „…uważam że to niesamowita okazja do rozwoju swojej osobowości, poznania nowego miejsca, ludzi i zdobycia doświadczenia zawodowego, które świetnie wzbogaci nasze CV ”.

Wiktora: „…byłam ciekawa jak wygląda praca w tak prestiżowym hotelu w Londynie”.

„Udział w projekcie jest bardzo ciekawym doświadczeniem i daje szansę na lepsze perspektywy znalezienia pracy w przyszłości” – mówi Kamil,

(…)Chętnie pojechałabym raz jeszcze, niesamowici ludzie, życzliwa atmosfera i piękne widoki” – dodaje Paulina.

„(…) To była przygoda życia.” – mówi Jessica.

„Słowa młodych ludzi to najlepsza rekomendacja i motywacja do dalszych działań” – tak podsumowują swoje działania Koordynatorki projektów Centrum.

„Z nowymi kompetencjami w przyszłość zawodową – CKZiU nr 1 w Raciborzu” – to najnowszy projekt na który pozyskano środki z Unii Europejskiej.

Gdy tylko sytuacja epidemiologiczna na to pozwoli, z zastosowaniem wszelkich środków ostrożności uczniowie klas III-ich o 4-letnim cyklu kształcenia w zawodach: technik agrobiznesu, technik budownictwa, technik architektury krajobrazu, wyjadą w maju 2022 roku na miesięczne staże, by zdobywać doświadczenie zawodowe na Cyprze, a nauczyciele wyjadą na pięciodniowe szkolenie typu job shadowing.

Każda mobilność to również okazja do poznania kultury kraju stażu, bogaty program kulturowy w największych atrakcjach turystycznych Europy obejmuje podziwianie zabytków, spływ kajakami, pokazy flamenco, kąpiele w oceanie, obserwacje delfinów, pirackie wyprawy statkiem, wizyty w parkach rozrywki i największych Muzeach świata to nieodłączny element każdego wyjazdu.

Wyjazd na zagraniczne praktyki pozwolą uczniom zdobyć cenne kompetencje zawodowe, porównać metody pracy w kraju i za granicą, zetknąć się z nowymi technologiami i metodami pracy, a także poznać nowy kraj, jego kulturę i rozwinąć umiejętności językowe.

Udział nauczycieli w projekcie ma na celu podniesienie ich kompetencji zawodowych, zdobycie doświadczenia z zakresu edukacji zawodowej w innym kraju a także wzrost europejskiego wymiaru Centrum.

Każdy wyjazd na staże zagraniczne  poprzedzony jest przygotowaniem pedagogiczno-językowo-kulturowym. Uczestnicy biorą udział w przygotowującym kursie języka kraju stażu, angielskiego a także przygotowaniu psychologiczno-pedagogicznym mającym pomóc uczestnikom w odnalezieniu się w obcej kulturze, a na spotkaniu z przedstawicielami Policji, poruszane są zagadnienia bezpieczeństwa podczas pobytu poza granicami Polski.

Zdobyte przez uczniów i nauczycieli kompetencje są potwierdzane odpowiednimi certyfikatami.

Uczestnicy nie ponoszą żadnych kosztów finansowych w związku z udziałem w projekcie, mają zapewniony przelot, zakwaterowanie, wyżywienie, dodatkowe ubezpieczenie, kieszonkowe i szereg działań kulturalnych, które są pokrywane ze środków Unii Europejskiej.

Zapraszamy do poznania historii zagranicznych praktyk realizowanych w CKZiU nr 1 w Raciborzu. Na stronie Centrum http://www.ckziu1raciborz.idsl.pl w zakładce Programy Unijne – ERASMUS można m.in. zobaczyć fotorelacje z wcześniejszych mobilności i zapoznać się z produktami projektu.


0 comments


Dodaj komentarz