Zmiana rozmiaru czcionki

A Decrease font size. A Reset font size. A Increase font size.

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Raciborzu

Aktualności

Wizyta studyjna i warsztaty w firmie Wienerberger Cegielnie Lębork

styczeń 15, 2020 Aktualności, Wyróżniona No Comments

Uczestnicy projektu unijnego „Podniesienie jakości i atrakcyjności kształcenia zawodowego w Powiecie Raciborskim – CKZiU nr 1 w Raciborzu”, kształcący się w zawodzie technik budownictwa wraz z opiekunem odbyli wizytę studyjną oraz warsztaty w zakładzie produkcyjnym i magazynowym Wienerberger w Częstochowie.

Wienerberger jest wieloletnim partnerem szkoły w realizacji projektów edukacyjnych. Wizyta rozpoczęła się od szkolenia z zakresu BHP. Po szkoleniu uczestnicy wzięli udział w wykładzie, którego tematem były: „Nowoczesne rozwiązania ceramiczne w budownictwie”, podczas którego omówiono bardzo szerokie zastosowanie ceramiki budowlanej z prezentacją najnowszych rozwiązań w tej dziedzinie. Po prezentacji uczestnicy udali się na teren fabryki, gdzie
mogli sprawdzić swoją wiedzę w praktyce. W ramach zajęć warsztatowych, pod okiem eksperta, wymurowali fragment ściany z wykorzystaniem nowoczesnej technologii firmy, tzn. z użyciem pustaków ceramicznych Porotherm Dryfix do murowania na sucho, na cienkowarstwową zaprawę, mieszankę na bazie poliuretanu w puszkach.

Uczestnicy wykonali ścianę po odbyciu szkolenia, idealnie poziomując początkową warstwę pustaków, co jest konieczne do poprawnego murowania w dalszym etapie. Posługiwali się specjalnym zestawem do murowania pierwszej warstwy, którą ułożyli na przygotowanym podłożu na zaprawie cementowej. Kolejne warstwy wymurowano „na piance” pod nadzorem instruktora.

Po zakończonych ćwiczeniach uczestnicy wyjazdu zwiedzili zakład, przechodząc od początku linii technologicznej, czyli składowiska gliny służącej do produkcji różnych wytwarzanych przez firmę Wienerberger wyrobów ceramicznych. Zobaczyli całą linię produkcyjną, od wymieszania odpowiednich składników poprzez formowanie gotowych pustaków, ich wypalanie, aż po pakowanie produktów na palety i magazynowanie.

Zarówno uczniowie, jak i opiekun – nauczyciel przedmiotów zawodowych, uważają wyjazd za bardzo udany i wiele wnoszący do ich doświadczenia zawodowego. W ramach wyjazdu mogli zapoznać się w teorii i w praktyce z nowoczesną technologią budowlaną, która nie wymaga używania wielu narzędzi, a jednocześnie jest dużo szybsza i pozwala zachować czystość w miejscu pracy. Uczestnicy byli także pod wielkim wrażeniem świetnej organizacji pracy, panującego w zakładzie porządku oraz przykładania dużej wagi do bezpieczeństwa pracowników i gości.

Wizyta studyjna i warsztaty odbyły się w ramach projektu pt. „Podniesienie jakości i atrakcyjności kształcenia zawodowego w Powiecie Raciborskim – CKZiU nr 1 w Raciborzu”

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020


0 comments


Dodaj komentarz