CKZiU nr 1 w Raciborzu

Aktualności

Witaj stolico!

Listopad 28, 2016 Aktualności, Wyróżniona No Comments

Ile ważył najcięższy pieniądz? Jak rozpoznać fałszywe banknoty? Ile zapłacił Roman Abramowicz za wynajem loży na Stadionie Narodowym podczas EURO 2012? Czy przypadkowe dzieci wprowadzają piłkarzy na boisko? Czym jest pantera na zapleczu telewizyjnym? Jak zrobić drewniany most bez gwoździ?

Które partie mózgu odpowiadają za poszczególne zmysły? Gdzie i kiedy na sali posiedzeń sejmu zasiada prezydent? Ile Giełd Papierów Wartościowych jest na świecie? – na takie i inne pytania młodzież Technikum nr 3 i Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 3 uzyskała odpowiedź podczas trzydniowej wycieczki do Warszawy.

W poniedziałek, 21 listopada  44-osobowa grupa uczniów wyruszyła spod szkoły na podbój stolicy. Tego samego dnia weszliśmy do sejmu oraz udaliśmy się na spacer po Starym Mieście. Zobaczyliśmy m.in. Grób Nieznanego Żołnierza, pomnik Bolesława Prusa, Mikołaja Kopernika, Zamek Królewski.

Grupa techników hotelarstwa biorąca udział w wycieczce weszła do kilku apartamentów ekskluzywnego Hotelu Bristol w Warszawie, gdzie dowiedzieliśmy się między innymi o  kulisach pobytu  piłkarzy Realu Madryt. Później udaliśmy się do Hotelu Castle Inn***, w którym każdy z 20 pokoi ma zupełnie innym klimat, ponieważ został zaprojektowany przez innego architekta wnętrz.

W kolejnych dniach odwiedziliśmy Centrum Nauki KOPERNIK, Złote Tarasy, Stadion Narodowy, Giełdę Papierów Wartościowych oraz Telewizję Polską S.A., gdzie weszliśmy m.in. do studia programów: „Pytanie na śniadanie”, „W tyle wizji”, studia sportowego. Zobaczyliśmy tam również legendarnego już Kulfona i Monikę oraz Krasnala Hałabałę. Byliśmy także w Centrum Pieniądza przy Narodowym Banku Polskim, gdzie m.in. widzieliśmy banknot o nominale 500 zł, którego wprowadzenie do obiegu jest zaplanowane na luty 2017 roku.

W środę o godzinie 14-ej wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu. Wycieczka dostarczyła nam wiele emocji i wrażeń. Nie zapomnimy, jak wyjątkowo poczuliśmy się w Loży  Kryształowej zaprojektowanej przez Ewę Minge, na czerwonym dywanie oraz w szatniach Stadionu Narodowego, w apartamencie hotelowym, w którym doba kosztuje 7000 zł, w sali posiedzeń sejmu, na green pointcie w TVP czy trzymając w ręku sztabkę złota o wadze 12,5 kilogramów w Centrum Pieniądza. W drodze powrotnej odbył się quiz o Warszawie, który wygrał Paweł Jaskułowski. Kłamstewka telewizyjne oraz ekonomiczne i polityczne ciekawostki na pewno długo pozostaną w  naszej pamięci.

Iwona Niklewicz-Wróbel


0 comments


Dodaj komentarz