Zmiana rozmiaru tekstu

A Decrease font size. A Reset font size. A Increase font size.

CKZiU nr 1 w Raciborzu

Aktualności

Warsztaty historyczne IPN w Radzionkowie. Historia bliska.

Listopad 8, 2017 Aktualności, Wyróżniona No Comments

W piątek, 3 listopada 2017 r., uczniowie naszej szkoły wybrali się na wycieczkę do „Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945r.”, które znajduje się w Radzionkowie. Była to dla nas lekcja „żywej historii”. Wysłuchaliśmy ciekawego wykładu na temat różnorodności społecznej naszego regionu w I połowie XX wieku.

Naszym zadaniem było nie tylko słuchanie, ale także aktywne odpowiadanie na zadane pytania. Bardzo kontrowersyjnym stało się odpowiedzenie na pytanie „A co Ty byś zabrał ze sobą gdybyś stanął w obliczy zagrożenia?”. Każdy z nas miał udzielić szybkiej odpowiedzi lecz dla wielu był to problem. Pokazało nam to, że współczesne społeczeństwo nie jest przygotowane na sytuację zagrożenia naszego kraju.

Później mogliśmy oglądać eksponaty. Widzieliśmy rzeczy codziennego użytku osób deportowanych z naszego regionu do pracy na Ukrainę i Rosję, a także zdjęcia z tego okresu. Obejrzeliśmy krótkie filmiki z wypowiedziami osób, które przeżyły tą deportację oraz ich dzieci. To co mówili było przerażające. Na końcu mogliśmy wyszukać w specjalnie przygotowanych listach czy ktoś z naszych przodków nie był właśnie wtedy wywieziony z kraju. Jednej z naszych koleżanek udało się odnaleźć wśród tej listy nazwisko swojego pradziadka i aktualnie szuka dokładniejszych informacji na ten temat.

Była to bardzo wzruszająca lekcja, która zachęciła nas do pogłębiania wiedzy o naszych korzeniach. Na pewno zapamiętamy tą lekcję na długo.

Marlena Pojda

z klasy IIIF

Technikum nr 1 im. Księżnej Eufemii Raciborskiej

A oto mała fotoleracja:


0 comments


Dodaj komentarz