Zmiana rozmiaru czcionki

A Decrease font size. A Reset font size. A Increase font size.

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Raciborzu

Aktualności

Uroczyste obchody Dnia Edukacji Narodowej

październik 15, 2022 Aktualności, Wyróżniona No Comments

„Szkoła to nie budynki i Orlik. To ludzie, którzy ją tworzą – uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi” – tak dyrektor Centrum Jacek Kąsek mówił w czasie swojego wystąpienia. Życzył wszystkim wytrwałości w dążeniu do zamierzonych celów. „Każdy uczeń może być kim chce, a szkoła ma mu w tym pomóc. Nasi absolwenci wiedzą, jak swoje talenty i umiejętności wykorzystać” – podsumował dyrektor.

Gośćmi uroczystości byli: Miroslav Weisz i Radek Jasek – dyrektorzy Střední odborné učiliště stavební Opava, Małgorzata Tietz, Aleksander Zagdański, Roman Skarupa – przedstawiciele rady rodziców, emerytowani dyrektorzy szkoły, emerytowani nauczyciele i pracownicy administracji i obsługi, pracownicy Centrum oraz uczniowie.

Prowadzący uroczystość rozpoczęli od przedstawienia rysu historycznego święta Edukacji Narodowej. „Komisja Edukacji Narodowej została powołana 14 października 1773 roku w Rzeczypospolitej Obojga Narodów przez Sejm Rozbiorowy, na wniosek Stanisława Augusta Poniatowskiego. Była ona pierwszą w Polsce jak i w całej Europie władzą oświatową o charakterze współczesnego ministerstwa oświaty publicznej. W ramach reformy edukacji stworzono Towarzystwo do Ksiąg Elementarnych, które opracowało pionierskie podręczniki, a także w roku 1780 roku wprowadzono język polski jako osobny przedmiot nauczania w szkołach. Opracowano szereg przepisów i programów nauczania. Wśród nich znalazło się równe z chłopcami prawo dziewcząt do nauki. Reforma programów nauczania mniejszy nacisk położyła na przedmioty językowe, wprowadzono przedmioty przyrodnicze i fizyczne, historię, geografię, a także elementy nauk rolniczych i medycznych. Całkowicie nowym przedmiotem była nauka moralna oparta na prawie naturalnym. Komisja Edukacji Narodowej stworzyła program powszechnego nauczania tak rewolucyjny, że stał się on podstawą podobnych systemów w całej Europie.”

Dyrektor Centrum wręczył listy gratulacyjne pracownikom szkoły za ich zaangażowanie w codzienną pracę na rzecz Centrum. Nagrody odebrali:

Pracownicy obsługi: Urszula Gomółka, Justyna Grochowska, Ewa Pączko, Bogusława Ciesielska, Joanna Achtelik, Ernest Rosina, Marek Szamara.

Pracownicy administracji: Magdalena Misiak, Joanna Jania, Simona Paskuda, Alina Czogała, Milena Przybyła, Irena Dłubacz, Janina Wrona, Marek Wilk.

Nauczyciele: Katarzyna Dedek, Beata Łodziak, Joanna Chyrchel, Joanna Depta-Ładak, Witold Galiński, Aleksandra Kalisz, Iwona Kogut, Wojciech Kornel, Grażyna Kozyra, Paweł Ładak, Halina Marcol, Magdalena Masiubańska, Violetta Morawiec-Opałka, Justyna Rusin, Małgorzata Stawinoga, Magdalena Sczyrba, Mariola Szkurłat.

Po części oficjalnej, na scenę wkroczyli artyści – uczniowie Centrum. Było uroczyście i wesoło. Kto był, to wie, że koncert był wyjątkowy. Serdeczne podziękowania artystom oraz ich opiekunom złożył dyrektor Centrum.


0 comments


Dodaj komentarz