Zmiana rozmiaru tekstu

A Decrease font size. A Reset font size. A Increase font size.

CKZiU nr 1 w Raciborzu

Aktualności

Uroczyste obchody 99. Rocznicy Odzyskania Niepodległości

Listopad 10, 2017 Aktualności, Wyróżniona No Comments

Opowiedz nam, moja Ojczyzno jak matka dzieciom ciekawym, o latach znaczonych blizną, o wiekach chwały i sławy. Wytłumacz nam, tak jak umiesz, skąd czerwień i biel sztandarów. Niech ludzie żyją tu w dumie, że taki wydał ich naród.
Dnia 10 listopada 2017 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia poświęcona najważniejszemu polskiemu świętu państwowemu – Narodowemu Świętu Niepodległości.

Akademię rozpoczęliśmy odśpiewaniem hymnu narodowego. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. Na scenie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Cały program rozpoczął się scenką dramatyczną ukazującą symboliczne rozdzieranie Polski przez zaborców. Przy słowach „Hymnu do miłości ojczyzny” Ignacego Krasickiego upersonifikowanej Ojczyźnie zarzucono sznury i przy wtórze dźwięku skrzypiec, które nie pozostawiły nikogo obojętnym, dokonano podziału Rzeczypospolitej.

Dalsza część uroczystości to montaż poetycko-muzyczny wzbogacony prezentacjami multimedialnymi. W tej części największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Przypomniano daty trzech najważniejszych powstań narodowych, podkreślając wkład ich uczestników. Interpretacje poetyckie i muzyczne znanych każdemu Polakowi pieśni i piosenek pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość.

Dziękujemy wszystkim młodym artystom Centrum, którzy wzięli udział w przygotowaniu uroczystości za wspaniałą lekcje patriotyzmu, bo współczesny patriotyzm to szacunek dla historii i dziejów naszego narodu, to pamięć o przodkach, którzy oddali życie, abyśmy my mogli żyć, uczyć się, pracować w wolnej Ojczyźnie.

Mariola Szkurłat

Foto: Piotr Piechaczek


0 comments


Dodaj komentarz