Zmiana rozmiaru tekstu

A Decrease font size. A Reset font size. A Increase font size.

CKZiU nr 1 w Raciborzu

Aktualności

Uczniowie z technikum analitycznego na praktykach w placówkach medycznych

Czerwiec 9, 2016 Aktualności, Wyróżniona No Comments

W miesiącu maju część uczniów klasy III Technikum nr 3 CKZiU nr 1 w Raciborzu w zawodzie technik analityk, odbywało praktyki zawodowe  w Szpitalu Rejonowym  im. dr. J. Rostka w Raciborzu. Młodzi analitycy tak mówią o swoich praktykach.

„W laboratorium analitycznym pod czujnym okiem pani kierownik zapoznaliśmy się z organizacją pracy w pracowniach m.in.: Immunochemii, Biochemii Klinicznej, Hematologii, Analityki Ogólnej oraz Koagulologii, procedurą przyjmowania materiału biologicznego do badań: krwi żylnej pełnej, kału, moczu, płynu mózgowo-rdzeniowego, płynu z jam ciała. Poznaliśmy również sposób przygotowania materiału operacyjnego i zabiegowego do wysyłki do specjalistycznego Laboratorium Histopatologicznego do Gliwic. Poznaliśmy metody analizy krwi pod kątem m.in. markerów nowotworowych, diagnostyki niedokrwistości, zaburzeń lipidowych, biochemicznych markerów chorób wątroby i trzustki oraz diagnostyki endokrynologicznej chorób tarczycy.

W laboratorium mikrobiologicznym, pod kierunkiem pani kierownik poznaliśmy sposoby badań z zakresu bakteriologii i mykologii. Przeprowadzaliśmy i obserwowaliśmy wykonywane badania mikrobiologiczne, samodzielnie przeprowadzaliśmy barwienia komórek drobnoustrojów  metodą Gramma i metodą Ziehl –Neelsena oraz oglądaliśmy sporządzone preparaty pod mikroskopem. Wykonywaliśmy posiewy  bakterii z różnego rodzaju materiału biologicznegonp. kału, moczu, plwocin, płynu z jam ciała oraz płynu mózgowo-rdzeniowego.

Dzięki tym praktykom  nasze kryteria pod względem wyboru studiów zawęziły się,  a także ukierunkowały się nasze życiowe perspektywy. Praktyki sprawiły, że o wiele łatwiej i szybciej przyswajaliśmy zagadnienia teoretyczne. Diagności laboratoryjni chętnie przekazywali nam swoją wiedzę i odpowiadali na wszelkie nasze pytania i dzielili się z nami własnym doświadczeniem zawodowym.”

Miesięczne praktyki zawodowe odbywały się również w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu, Zakładach Azotowych w Kędzierzynie Koźlu, Henklu, Carbon Group oddział Racibórz oraz w Granadzie w Hiszpanii.


0 comments


Dodaj komentarz