Zmiana rozmiaru czcionki

A Decrease font size. A Reset font size. A Increase font size.

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Raciborzu

Aktualności

Technicy budownictwa zbudowali dach dwuspadowy

marzec 2, 2023 Aktualności, Wyróżniona No Comments

Uczestnicy projektu „Podniesienie jakości i atrakcyjności kształcenia zawodowego w Powiecie Raciborskim – CKZiU nr 1 w Raciborzu, etap II” uczestniczyli w warsztatach ciesielsko-dekarskich. Przypomnijmy, że nasi uczniowie, w listopadzie 2022 r. , uczestniczyli w wizytach studyjnych w tartaku oraz fabryce domów szkieletowych.

W ramach wizyt grupa miała okazję zapoznać się z technologią stawiania domów szkieletowych praktycznie na każdym etapie ich budowy. Wycieczka zaczęła się od Tartaku Hajduczek w Jejkowicach, w którym przy wykorzystaniu nowoczesnych maszyn i urządzeń, produkuje się prefabrykaty drewniane wykorzystywane później na placu budowy. Uczniowie obserwowali m.in.: przygotowanie drewna do przerobu, wykonanie elementów drewnianych (przetarcie drewna), suszenie elementów drewnianych, sztaplowanie przetartych elementów drewnianych, obróbkę elementów drewnianych na obrabiarkach CNC (obrabiarce sterowanej numerycznie zgodnie z projektem wykonanym przez pracowników tartaku), impregnację elementów drewnianych dachów (łaty , kontr-łaty, krokwie i inne elementy więźby). Mieli także okazję zapoznać się z oprogramowaniem wykorzystywanym do projektowania elementów więźby dachowej.

Po wizycie w tartaku grupa pojechała do Olzy – na plac budowy, gdzie pracownicy firmy szczegółowo omówili poszczególne etapy stawiania domów w technologii drewnianej, zgodnie z wcześniej przygotowanym projektem, m in.: sposoby wykonania izolacji poziomej oraz izolacji przeciwwilgociowej ścian systemu szkieletowego, sposoby łączenia poszczególnych elementów szkieletu drewnianego (zastosowanie różnych łączników, gwoździ, wkrętów, śrub), sposoby wykonania izolacji cieplnej oraz rodzaje ocieplenia stosowanego w budowie domu w systemie szkieletowym, rodzaje materiałów oraz innych technologii stosowanych przez firmę przy budowie domu w systemie szkieletowym.

Wizyty i kontakt z drewnem były inspiracją do zorganizowania zajęć warsztatowych w pracowni budowlanej, z wykorzystaniem maszyn i narzędzi zakupionych w ramach projektu. W trakcie prac omówiono zagadnienia budowania dachu jednospadowego i dwuspadowego, przygotowano projekt dachu, wykonano elementy konstrukcyjne a następnie je zmontowano. Ponadto omówiono zasady izolacji oraz różne rozwiązania pokrycia dachów. Wykonano także elementy obróbki blacharskiej.

Efektem końcowym prac jest konstrukcja dachu dwuspadowego.

Kursy, wizyty studyjne, warsztaty oraz doposażenie pracowni dofinansowane są w ramach projektu „Podniesienie jakości i atrakcyjności kształcenia zawodowego w Powiecie Raciborskim – CKZiU nr 1 w Raciborzu, etap II” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

 


0 comments


Dodaj komentarz