Zmiana rozmiaru czcionki

A Decrease font size. A Reset font size. A Increase font size.

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Raciborzu

Aktualności

Technicy budownictwa i architektury krajobrazu organizatorami „Dnia Polskiego w Lizbonie”

czerwiec 13, 2017 Aktualności, Wyróżniona No Comments

Zakończyliśmy już zagraniczny pobyt techników architektury krajobrazu i techników budownictwa Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Raciborzu na praktykach w Lizbonie w ramach projektu ,,Europejska wymiana doświadczeń szansą na nowoczesna szkołę zawodową” – Program Erasmus+.

Uczniowie, oprócz odbywania  praktyk, realizowali program kulturowy. Zobaczyli Sintrę, Cabo da Roca, Cascais, Algarve, Sesimbrę, Setubal i wszystkie najpiękniejsze zakątki Lizbony.  Odbyła się również wymiana doświadczeń kulturowych, w ramach których dla Portugalczyków i innych obcokrajowców przygotowano tradycyjne polskie potrawy. Zapoznaliśmy ich także z historią i geografią Polski.

„Dzień Polski” – bo tak nazwaliśmy tę imprezę, obejmował przygotowanie  prezentacji o Krakowie, Warszawie i wielkich Polakach. Był również quiz o naszym kraju, tradycyjne potrawy m. in. krokiety, barszcz czerwony, bogracz, naleśniki. Poczęstowaliśmy naszych gości polskimi wędlinami, serami i słodyczami. Nasze mieszkanie przybrało narodowe barwy.

Przygotowania do Dnia Polskiego rozpoczęły się już w Raciborzu. Leciały z nami do Portugalii produkty, których nie można tam kupić tj. kapusta kiszona, ogórki kiszone, biały ser, wędliny i oczywiście nasze słodycze.

Trzy dni przed planowanym Dniem Polskim rozpoczęliśmy przygotowania. W pierwszej kolejności dokupiliśmy brakujące składniki. Zaprosiliśmy naszych zagranicznych współpracowników – Bruno Carromeu, Lailę, Kornelię, Luisa, Pedro oraz dziewczyny z Estonii: Kart, Anę, Dagnę i Elinę. Wieczór pełen wrażeń i atrakcji zakończył się przed północą.

Kolejnymi wydarzeniami związanymi bezpośrednio z projektem są: wyjazd nauczycieli na szkolenie job shadowing do Portugalii oraz wyjazd uczniów uczących się w zawodach technik usług fryzjerskich, technik analityk oraz technik żywienia i usług gastronomicznych na praktyki zagraniczne do Włoch.

Więcej o Dniu Polskim i pobycie uczniów w Portugalii na FB Europejska wymiana doświadczeń szansą na nowoczesną szkołę zawodową

Renata Wochnik, Dawid Piela


0 comments


Dodaj komentarz