Zmiana rozmiaru czcionki

A Decrease font size. A Reset font size. A Increase font size.

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Raciborzu

Aktualności

Technicy architektury krajobrazu zaprojektowali i wykonali system nawadniania

czerwiec 16, 2022 Aktualności, Wyróżniona No Comments

Uczniowie Centrum w zawodzie technik architektury krajobrazu ukończyli szkolenie w zakresie „Projektowania i wykonywania systemów automatycznego nawadniania”, którego finałem jest profesjonalny system automatycznego nawadniania przyszkolnego trawnika. Szkolenie prowadziła „Fundacja Krajobrazy” z Lublina.

Fundacja Krajobrazu jest niezależną organizacją promującą oraz wspierającą rozwój architektury krajobrazu, a także dobre praktyki w zakresie dbania o przestrzeń i tereny zieleni. Wszelkie działania podejmowane przez organizację są zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju i mają na uwadze przede wszystkim dbałość o krajobraz. Fundacja jest inicjatorem szkoleń, prelekcji i spotkań podnoszących kompetencje biznesowe z dziedziny architektury krajobrazu.

W trakcie szkolenia uczniowie zapoznali się z wieloma rozwiązaniami systemów automatycznego nawadniania. Ostatecznie zaprojektowali i uczestniczyli w wykonaniu systemu nawadniania przyszkolnego trawnika. System jest podzielony na 3 sekcje. Dwie umieszczone są w trawniku w formie zraszaczy a trzecia to linia kroplująca, która podlewa rośliny. System jest zaprogramowany i obsługiwany za pomocą sterownika, który uruchamia działanie zraszaczy i linii kroplującej w wyznaczonym czasie. Dodatkowo zamontowany został czujnik deszczu, który w czasie opadów podaje sygnał do elektrozaworów i zamyka system ograniczając straty wody.

Zadowolenia z efektów pracy nie krył Jacek Kąsek – dyrektor CKZiU nr 1. Tak skomentował zaangażowanie uczniów. „We współczesnej szkole jest jak w biznesie – podstawą sukcesu są ludzie. Inwestowanie w uczniów powinno być ważnym elementem strategii każdej szkoły. Rozwój młodych ludzi, którzy nam zaufali, to rozwój całej szkoły. To także szansa dla lokalnego biznesu. Tego kapitału nie wolno zmarnować. Jestem pod wrażeniem efektu ich pracy. Dziękuję im za to”.

Szkolenie zostało zrealizowane w ramach projektu „Podniesienie jakości i atrakcyjności kształcenia zawodowego w Powiecie Raciborskim – CKZiU nr 1 w Raciborzu, etap II” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.


0 comments


Dodaj komentarz