CKZiU nr 1 w Raciborzu

Aktualności

Technicy analitycy z wizytą w laboratorium ZWiK w Raciborzu

Czerwiec 17, 2019 Aktualności, Wyróżniona No Comments

Nasi technicy analitycy zwiedzają miejscowe zakłady pracy. W ramach dualnego kształcenia realizują zajęcia „Pracownia – techniki laboratoryjne” w rzeczywistych warunkach pracy. Udali się z wizytą do Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o. o. w Raciborzu, na zajęcia dydaktyczne, zorganizowane przez Izabelę Tańską.

Zajęcia przeprowadziła Pani kierownik laboratorium oraz dwie Panie laborantki. Najpierw odbyła się część teoretyczna, następnie uczestniczyli w poborze próbek wody wodociągowej.

Relacja naszych uczniów:  „W pierwszej części zajęć dowiedzieliśmy się, że cała praca, którą wykonują laborantki ZWiK w Raciborzu, jest objęta normami. Poznaliśmy parę z nich, w tym najważniejsze dotyczące pobierania próbek wody. Pokazano nam naczynia do poboru oraz omówiono, jak tę czynność wykonać, w zależności od rodzaju analizy, która będzie wykonywana z danej próbki wody. Do badań fizykochemicznych należy: odpuścić wodę, aż ustabilizuje się jej temperatura, przepłukać kilkukrotnie butelkę na próbkę, uzupełnić butelkę wodą do przelania się, tak aby nie znajdowały się w niej pęcherzyki powietrza, i szczelnie zakręcić. Do badań mikrobiologicznych: odpuścić trochę wody, opalić wylewkę płomieniem palnika i znowu odpuścić wodę. Następnie należy nabrać do ¾ objętości pojemnika wodę, zamknąć i włożyć do woreczka foliowego. W obu przypadkach próbkę należy przechowywać w torbie chłodniczej.

                W dalszej części zajęć przeszliśmy do miejsca, w którym zapoznano nas z praktycznym poborem próbek wody wodociągowej do analizy fizykochemicznej i mikrobiologicznej oraz ich opisem. Etykieta powinna zawierać temperaturę próbki, datę, godzinę i dokładne miejsce pobrania oraz imię i nazwisko próbkobiorcy.

                Dzięki zajęciom zdobyliśmy wiedzę i umiejętności zakresu poboru próbek wody w celu przeprowadzenia analiz fizykochemicznych i mikrobiologicznych, co z pewnością będziemy mogli wykorzystać podczas zbliżającego się egzaminu zawodowego, a niektórzy z nas, może również, w naszej przyszłej pracy chemika laboranta.”


0 comments


Dodaj komentarz