Zmiana rozmiaru czcionki

A Decrease font size. A Reset font size. A Increase font size.

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Raciborzu

Aktualności

Technicy analitycy na interesujących wizytach technicznych

maj 25, 2016 Aktualności, Wyróżniona No Comments

Technicy analitycy, hotelarstwa, obsługi turystycznej oraz żywienia i usług gastronomicznych odbywają obecnie miesięczne praktyki zagraniczne w Granadzie, na południu Hiszpanii. Staż techników analityków wzbogacony jest o wizyty techniczne w specjalistycznych laboratoriach – część trzecia bezpośredniej relacji z Hiszpanii.

– Laboratorio de Análisis de Aceites / CM EUROPA w Martos zajmujące się od ponad 30 lat badaniem oliwek i oliwy z oliwek jest światowym pionierem w analizie wydajności tłuszczu oliwek oraz wytłoczyn. Wdraża rozwiązania innowacyjne opierając się na własnych wynikach.  Analizy sensorycznej i niezależnej organoleptycznie oceny oliwy z oliwek dokonuje grupa specjalistów i wykwalifikowanych degustatorów CM EUROPA.

– Instituto de Parasitologia y Biomedicina „Lopez-Neyra” w Granadzie, instytucie badań biomedycznych skupiającym się na takich obszarach badawczych jak: immunologia, biologia komórki, biologia molekularna, farmakologia chorób o światowym znaczeniu dla zdrowia.

– Centro de Investigacion y Desarrollo del Alimento Funcional (CIDAF) w Granadzie, Centrum Badań i Rozwoju znajdującym się na terenie Parku Technologicznego Nauk o Zdrowiu, specjalizującym się w żywności i współpracującym z firmami rolno – spożywczymi. Koncentruje się na pozyskiwaniu wiedzy w zakresie projektowania, wytwarzania i charakteryzacji żywności i żywienia, zdrowych oraz bezpiecznych suplementów.

– Instituto de Biotecnologia. Universidad de Granada –  Parku Technologicznym  utworzonym z trzynastu różnych grup badawczych zlokalizowanych w wydziałach i ośrodkach Uniwersytetu dotyczących następujących dziedzin:  biochemii, cytologii, fizyki stosowanej, fizjologii, genetyki, immunologii, inżynierii chemicznej, mikrobiologii, parazytologii, chemii fizycznej i chemii organicznej.

Centro de Genómica e Investigación Oncológica (Genyo) – ośrodku badawczym prowadzonym przez specjalistów, którzy koncentrują swoje badania na kompleksowej analizie genetycznego podłoża chorób u ludzi, kładąc szczególny nacisk na raka i zaburzenia  genetyczne związane z  jego dziedziczeniem.

Spotykamy się z Moniką, Pauliną i Stefanią – przedstawicielkami grupy techników analityków – w ostatnim tygodniu praktyk, aby posłuchać o ich wrażeniach i refleksjach towarzyszących wizytom technicznym.

„Odbyły się już cztery wizyty techniczne” – mówi Monika. „Na jutro zaplanowana jest ostatnia do Instituto de Biotecnologia. Universidad de Granada”dodaje.

„Najbardziej podobała mi się wizyta w Martos” – mówi Paulina. „Cały proces badań wiązał się z przejściem oliwki zerwanej z drzewa do ciekłej oliwy z oliwek” – dodaje. „Badana jest także gleba, na której rosną drzewa oliwkowe” – uzupełnia Stefania a następnie wyjaśnia: „Po to, aby wiedzieć jakie nawozy są potrzebne na danym terenie. Proces suszenia oliwek ukazuje, ile było w nich wody. Ważna jest również ocena organoleptyczna oliwy, tj. smak, zapach”.

„Takie wizyty techniczne bardzo wzbogaciły nasze praktyki” – mówi Stefania. „Na jednej z wizyt poznaliśmy urządzenie CyTOF 2, dzięki któremu można oglądać komórki w każdym wymiarze, a warto dodać, że w Europie są tylko cztery takie urządzenia: dwa we Francji, jedno w Niemczech i jedno właśnie w Granadzie” – dodaje Stefania.

„Intrygująca była wypowiedź pani w „Lopez-Neyra” o doświadczeniach na zwierzętach: myszach, szczurach, królikach” – mówi Monika. „Moje największe zainteresowanie wzbudziła ogromna liczba aparatów i urządzeń w każdym z przedsiębiorstw, które są często jednymi z niewielu w Europie” – dodaje Paulina. „Poznaliśmy sprzęty i procesy badawcze, jakich nigdy nie mielibyśmy okazji poznać w przypadku praktyk w Polsce” – uzupełnia Stefania.

„Zastanowiło mnie to, że w hiszpańskich laboratoriach pracownicy nie mają fartuchów ochronnych. U nas w Polsce kładziony jest na to duży nacisk” – mówi Stefania. „Natomiast pomieszczenia są dostosowane w 100% do pracy a wnioski z przeprowadzonych badań wykorzystują ludzie z całego świata” – dodaje Paulina.

„Wizyty techniczne dają nam szeroki pogląd na prace w naszym zawodzie” – mówi Paulina. „Pomagają w wyborze drogi zawodowej” – dodaje Monika. „Bardzo uatrakcyjniają naszą praktykę” – uzupełnia Stefania.

Praktyki dobiegają końca …

„Będzie mi brakować tych widoków od gór po morze oraz samej Granady (…) poznanych tu nowych ludzi z najlepszymi rozśpiewanymi i roztańczonymi kierowcami na czele…” – mówi Monika. „Wieczornych pogawędek (…), wycieczek z całą grupą” – dodaje Stefania. „Sympatycznych ludzi, z którymi pracowałam w swoim miejscu praktyk (…), ale też słońca, hiszpańskich potraw …” – uzupełnia z żalem w głosie Paulina.

Koordynatorki projektu:

Iwona Niklewicz-Wróbel, Małgorzata Warwas


0 comments


Dodaj komentarz