CKZiU nr 1 w Raciborzu

Aktualności

Technicy analitycy o krwi wiedzą wszystko

Czerwiec 17, 2019 Aktualności, Wyróżniona No Comments

W czerwcu zorganizowano dla uczniów zajęcia dydaktyczne w laboratoriach Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu. Podczas zajęć, wspólnie z Panią kierownik Barbarą Widrinski, przeszliśmy „szlakiem krwi” rozpoczynającego się poborem krwi od „honorowych dawców krwi”,  a kończąc na jej badaniach bioanalitycznych.

Zapoznano nas z laboratorium biochemii, w której oznacza się m.in. pierwiastki, glukozę, białko, cholesterol.  Następnym było laboratorium, w którym bada się różnego rodzaju wirusy krwi (HIV, WZW A, WZW B, WZW C) oraz markery nowotworowe. Pani kierownik zaznajomiła nas z przebiegiem oddawania krwi.  Dowiedzieliśmy się jakim badaniom poddawani są dawcy krwi oraz jakie kryteria muszą spełniać. Zaznajomiono nas ze szczegółami związanymi z „fenomenem ludzkiej krwi”, która mimo starań naukowców całej kuli ziemskiej, nie może być zastąpiona żadnym innym preparatem. Kolejnym przystankiem było miejsce, w którym wykonuje się badania z zakresu serologii. Dalej laboratorium, w którym wykonywana jest morfologia krwi. Na końcu trafiliśmy do pracowni preparatyki krwi. Pan kierownik przedstawił nam proces oddzielania składników krwi: osocza, erytrocytów oraz płytek krwi. Opowiadał nam o swojej pracy, która jest bardzo interesująca, ale również odpowiedzialna oraz wymagająca ogromnego zaangażowania.

Zajęcia dydaktyczne w laboratoriach „Krwiodawstwa” sprawiły, że pozyskaliśmy nową wiedzę oraz pomogły nam w rozważeniu przyszłej drogi zawodowej – dla niektórych z nas, być może, będą to studia bioanalityczne. Było to wspaniałe przeżycie dowiedzieć się jak dużo trzeba pracy, żeby nasza krew uratowała komuś życie.

Technicy analitycy z klasy IIIB_T3

 


0 comments


Dodaj komentarz