Zmiana rozmiaru tekstu

A Decrease font size. A Reset font size. A Increase font size.

CKZiU nr 1 w Raciborzu

Aktualności

Technicy analitycy na praktykach zawodowych w Hiszpanii

Październik 24, 2016 Aktualności, Wyróżniona No Comments

Minęły trzy tygodnie pobytu uczniów CKZiU nr 1 w Raciborzu na zagranicznych praktykach w Granadzie na południu Hiszpanii. Uczniowie kształcący się w zawodach: technik usług gastronomicznych, technik hotelarstwa, technik analityk wyjechali do słonecznej Andaluzji w ramach projektu „Zagraniczne praktyki kluczem do sukcesu na rynku pracy” (druga część bezpośredniej relacji).

Jest to druga już 18-osobowa grupa, która w ramach Programu Erasmus +  odbywa swoje miesięczne praktyki zawodowe za granicą. Pierwszy wyjazd odbył się w maju tego roku.

Uczennice kształcące się w zawodzie technik analityk odbywają praktyki w Instytucie BIOT „Microbiologίa y Biotecnologίa para la vida”  (Instytut Mikrobiologii i Pasożytnictwa), który prowadzi badania i innowacje w dziedzinie mikrobiologii i biotechnologii, zajmuje się rozwojem mikroorganizmów na rzecz zdrowia ludzkiego, zdrowia zwierząt i środowiska. Zgodnie z polityką BIOT-u program praktyk został podzielony na cztery obszary badawcze: Badanie Żywności, Środowiska, Badania dla Przemysłu Farmaceutycznego, Rozwój i Badania w Bioinżynierii.

Dodatkowo uczennice wzięły udział w następujących wizytach technicznych:

 • Genyo Centro de Genómica e Investigacion Oncológica – instytucie zajmującym się badaniem genetycznego podłoża chorób nowotworowych,
 • Centro de Diagnóstico Radiólogico por Imagen de Alta Tecnologίa– Radiologicznym Centrum Diagnostycznym, gdzie poznały urządzenia do badania hormonów i komórek rakowych, do badania alergii, urządzenia do badania zachorowalności na raka szyjki macicy, itp.
 • Colegio Oficial de los Farmacéuticos – miejscu, które zrzesza, szkoli i prowadzi kursy dla farmaceutów i dla analityków laboratoryjnych,
 • Institutio de Parasitologίa y Biomedicina – instytucie, w którym przeprowadza się badania naukowe z zakresu immunologii, biomedyki, biologii molekularnej, farmakologii.

W ostatnim tygodniu pobytu uczniów w Hiszpanii planowana jest wizyta techniczna na Uniwersytecie w Granadzie w Departamencie Żywienia i Bromatologii na Wydziale Nauk Farmaceutycznych.

Oto krótki wywiad z technikami analitykami w trzecim tygodniu ich pobytu:

Co sprawiło, że zdecydowałaś się na udział w projekcie?

 • Zdecydowałam się na praktyki za granicą ponieważ dają one ogrom możliwości i doświadczenia. Myśląc przyszłościowo, jestem pewna, że te praktyki oraz zdobyte doświadczenie pomogą mi w studiach, czy też w poszukiwaniu pracy. Jest to również wspaniała szansa by zobaczyć kawałek świata, poznać inną kulturę i nowych ludzi, to szansa do rozwoju. – mówi Jadzia Zajdel.
 • Można podszkolić język obcy, sprawdzić siebie i nauczyć się odpowiedzialności i samodzielności – dodaje Dominika Kuśka.
 • Wierzę, że nabędę wiele nowych umiejętności, zarówno tych zawodowych, jak i językowych oraz że zagraniczne praktyki umożliwią mi lepszy start w przyszłość. – mówi Julia Wieczorek.

Czego nowego dowiedziałaś się/nauczyłaś się  podczas tych praktyk?

 • Na praktykach nauczyłam się wielu nowych rzeczy, min. o przygotowaniu środowiska do rozwoju mikroorganizmów, ich przechowywaniu, rozmnażaniu, o tym jak oddzielać kazeinę od mleka, jak obliczyć procentową zawartość protein w mleku. – mówi Oliwia Maleika.
 • Mieliśmy okazję skorzystać z nowych, specjalistycznych sprzętów, urządzeń, czy też nowych metod badawczych. – mówi Patrycja
 • Dowiedzieliśmy się wielu nowych rzeczy nie tylko na samych praktykach w Instytucie, ale też poznaliśmy kulturę Hiszpanii, próbowaliśmy hiszpańskich potraw. Ludzie tutaj są bardzo życzliwi, uprzejmi oraz zawsze chętni do pomocy – mówi Magda Matuszak. A co najważniejsze, mają niesamowite poczucie humoru – dodaje.
 • Nie można pominąć też faktu, że wzrosły nasze umiejętności językowe – śmieje się Oliwia.

Czy jest coś, co Cię szczególnie zainteresowało podczas praktyk zawodowych w Granadzie?

 • Najbardziej zaskoczyły mnie same zajęcia w Instytucie BIOT. Tak wielka różnorodność metod badawczych wykorzystywanych w laboratorium daje nam większe szanse na podjęcie decyzji co do tego, co chcemy robić w przyszłości. – mówi Magda.
 • Bardzo zdumiała mnie ilość używanego tam sprzętu, który miałam okazję wypróbować.– mówi Dominika.
 • A mnie zainteresowały przede wszystkim nowe doświadczenia, których nigdy wcześniej nie miałam okazji wykonywać, np. tworzenie kolonii bakterii w samodzielnie przygotowanym środowisku, wykrywanie skrobii w mleku – mówi Emilia Szklarz.
 • Praca w warunkach sterylnych, wyhodowanie bakterii z własnych rąk, czy ust i farbowanie bakterii po to by oglądać je pod mikroskopem, to coś, czego w naszym szkolnym laboratorium nie mogłybyśmy zrobić. – dodaje Jadzia.

Co sądzisz o wizytach technicznych, czy są one według ciebie potrzebne?

 • Wizyty techniczne czyli odwiedzanie instytutów, laboratoriów, klinik, to idealne dopełnienie naszych praktyk. Nie jesteśmy zamknięci na jeden typ badań, ale mamy ogląd na inne dziedziny pracy w laboratorium. – wyjaśnia Jadzia.
 • To na pewno pomoże nam w wyborze kierunku studiów czy nawet przyszłej drogi zawodowej – mówi Dominika.
 • Zobaczyliśmy wiele nowoczesnych, świetnie wyposażonych instytutów i laboratoriów w nowoczesnym Parku Technologicznym, co znacznie poszerza nasze horyzonty i wyobrażenie o możliwościach naszej pracy w przyszłości.- mówi Oliwia.

Co sądzisz o programie kulturowym który Wam zorganizowano?

 • Program kulturowy jest prowadzony w bardzo różnorodny sposób. Opiekunowie i kierowcy na każdym kroku starają się nam umilić wycieczki, począwszy od wesołej atmosfery panującej w busach podczas dojazdów na praktyki, co widać na filmikach na Facebooku – śmieje się Emilia, a skończywszy na przepięknych widokach i zabytkach, które są nam prezentowane.
 • Mieliśmy okazję zwiedzić wiele ciekawych miejsc takich jak Cordoba ze słynnym meczetem, przepiękna Sevilla z Placem Hiszpańskim, corridą, byliśmy na Gibraltarze – mówi Julia. A w ostatnią niedzielę wybraliśmy się na plażę do Salobreñy. I wbrew prognozom pogody była przepiękna, słoneczna pogoda – dodaje.
 • Zwiedziliśmy też wiele zakątków Granady: dzielnicę Sacromonte, Albeicin, dzielnicę Żydowską, Parque Federico Garcia Lorca, Ogrody Carmen de los Martires, byliśmy w muzeum La Casa de los Tiros i na pokazie flamenco – dodaje Oliwia.
 • Nie ma nudy – śmieje się Emilia.

Jakie rady dałabyś kolejnym uczestnikom wyjazdu na praktyki zagraniczne?

 • Nie bójcie się podjąć wyzwania, bo kiedy się już przejdzie przez rekrutację, nie czeka cię nic poza sukcesem, dumą z dobrze wykonanej pracy a także radością z przeżywania wielkiej przygody. – mówi Magda.
 • Jeśli ktoś nie wie, czy warto wziąć udział w projekcie, to radzę się nie zastanawiać, nie bać i nie martwić barierą językową. To jest łatwiejsze niż myślicie – śmieje się Patrycja.
 • A zyskać można wiele, poczynając od doświadczenia zawodowego a kończąc na wspaniałych wspomnieniach z podróży po pięknej Hiszpanii.- dodaje Jadzia.

Iwona Niklewicz-Wróbel, Małgorzata Warwas

Pierwsza część bezpośredniej relacji i wywiadu z technikami żywienia i usług gastronomicznych oraz z technikami hotelarstwa – tutaj.

Wkrótce o Polskim Dniu w Hiszpanii, który będzie przygotowany przez naszych uczniów.

Więcej informacji i bezpośrednia relacja dzień po dniu z drugiego wyjazdu uczniów w ramach projektu  „Zagraniczne praktyki kluczem do sukcesu na rynku pracy” na Facebooku:

https://www.facebook.com/Zagraniczne-praktyki-kluczem-do-sukcesu-na-rynku-pracy-858535754272924/?fref=ts

 


0 comments


Dodaj komentarz