Zmiana rozmiaru czcionki

A Decrease font size. A Reset font size. A Increase font size.

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Raciborzu

Aktualności

„Suszenie głowy”

kwiecień 13, 2017 Aktualności, Wyróżniona No Comments

Suszenie głowy” reklama uporczywie domaga się czegoś, upomina się o coś… instalacja artystyczna uczniów CKZiU nr 1 na Zamku Piastowskim w Raciborzu.

12.04. 2017r. na Zamku Piastowskim w Raciborzu odbył się wernisaż wystawy uczniów CKZiU nr 1.

To już piąta wystawa uczniów Technikum nr 1 im. Księżnej Eufemii Raciborskiej kształcących się w zawodzie technik organizacji reklamy. W tej edycji po raz pierwszy biorą również udział uczniowie z Technikum nr 2 kształcący się w zawodzie: technik architektury krajobrazu oraz technik budownictwa. Łącznie swoje prace zaprezentowało aż 54 osoby.

W tym roku motywem przewodnim dla młodych twórców stało się przemijanie, szukanie sensu życia, wartości metafizycznych. Wśród form mamy prace bardzo ascetyczne z formami geometrycznymi o niezwykle mocnym i czystym przekazie, a także prace typowo ilustratorskie wykorzystujące fotografię. Formy odznaczają się dużą dojrzałością i wykraczają poza ćwiczenia w ramach zajęć lekcyjnych. Poza formą plakatową na wystawie można również zobaczyć wizualizację reklamy zewnętrznej i gadżetów reklamowych, propozycje ksiąg tożsamości. Odrębnym prezentowanym tutaj elementem są projekty architektoniczne, rysunek techniczny oraz perspektywa z zastosowaniem koloru.

Całość zaprezentowana została w konwencji instalacji artystycznej, której przesłaniem jest pokazanie mechanizmu odziaływania informacji na jednostkę i wpływu na jej zachowanie. Do jej powstania wykorzystano: sznurek do snopowiązałek, manekin, drewniany szkielet prostopadłościanu, klamerki oraz 50-gramowe blaszki dodawane do listów kilka lat temu przez prywatne firmy pocztowe. W centrum instalacji w zamkniętej przestrzeni (klatka) stoi człowiek (manekin), zaś zawieszone sznurki łączące jednostkę z formami wizualnymi zawieszonymi na klamerkach symbolizują mnogość informacji docierających do nas. Każda z informacji (formy wizualne) niesie ze sobą pewien ciężar, który symbolizowany jest przez zawieszone u dołu blaszki. Człowiek jako centrum oddziaływania sam sobie przygotował taki mechanizm. Daje sobie możliwość tworzenia informacji, jej przyswojenia lub też odrzucenia. Proces ten zależny jest w znacznym stopniu od siły perswazji, argumentów zawartych w wiadomości, od tego czy w danym momencie wiedza ta jest nam potrzebna czy też nie. Ta lawina informacji niejednokrotnie chaotycznych i immamentnych dociera do nas i sami jej ulegamy. Działamy zgodnie z ustalonym założeniem, jednocześnie z wrażeniem jakobyśmy sami decydowali o tym co robimy, co kupujemy, jak żyjemy.

Prace wykonane zostały pod kierunkiem: pani Karoliny Kostki-Sczyrby, Magdaleny Sczyrby, Agnieszki Wereszczyńskiej oraz Zygmunta Kobylaka, który jest kuratorem wystawy.

Wernisaż był również okazją do wręczenia listu gratulacyjnego Patrykowi Szaranowi za wykonanie plakietki dla I LO w Raciborzu. Dokonano również wręczenia wyróżnień, nagród pieniężnych uczniom, którzy wzięli udział w konkursie pod tytułem „Moja szkoła jest fajna” na film promujący kierunki kształcenia w CKZiU nr 1. Można było więc zobaczyć premierę spotów reklamowych nadesłanych na konkurs. W kategorii twórców indywidualny I miejsce zajął Denis Chrzonszcz z klasy 2f, (zawód technik ekonomista). W kategorii grupowej I miejsce zajęli uczniowie kształcący się na kierunku technik geodeta: Patryk Paniczek, Małgorzata Kogut, Simona Tłuczykont, Anika Skupin, Kamil Janczura, Tomasz Suchecki, Mateusz Klinik. Konkurs przygotowała pani Barbara Szymczyna wraz z Samorządem Uczniowskim.

Wystawę na zamku można oglądać codziennie do końca kwietnia, od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 10.00 do 18.00. Wstęp po wykupieniu biletu w Punkcie Informacji Turystycznej – parter (budynek bramny). Zwiedzanie co pełną godzinę z przewodnikiem. Zainteresowane grupy prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny +48 32 700 60 52 lub e-mailowy: promocja@zamekpiastowski.pl.

Zygmunt Kobylak


0 comments


Dodaj komentarz