Zmiana rozmiaru czcionki

A Decrease font size. A Reset font size. A Increase font size.

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Raciborzu

Aktualności

Praktyki zawodowe na 6 z plusem – technicy CKZiU nr 1 wrócili z zagranicznych staży

czerwiec 7, 2019 Aktualności, Wyróżniona No Comments

Zadowoleni, uśmiechnięci wysmagani hiszpańskim słońcem – tacy wrócili z zagranicznych praktyk zawodowych w Granadzie uczniowie Centrum. Technicy architektury krajobrazu, technicy budownictwa i technicy ekonomiści realizowali 4-tygodniowe praktyki zawodowe w jednym z najpiękniejszych zakątków Europy.

Podczas praktyk zawodowych uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę, zdobyć nowe umiejętności i poczuć co oznacza odpowiedzialność za powierzone zadania.  Ciekawym doświadczeniem dla praktykantów z trzecich klas technikum było zderzenie polskiej i hiszpańskiej mentalności w pracy zawodowej i relacjach międzyludzkich.

Technicy budownictwa wykonywali kapitalny remont budynku, odnawiali pomieszczenia hotelowe i projektowali w programie Auto CAD. Technicy ekonomiści nabywali nowych umiejętności w hotelach wykonując prace biurowe w działach administracyjnych tych hoteli oraz firmie telekomunikacyjnej TM Digital również pomagając w dziale administracyjnym firmy. Natomiast technicy architektury krajobrazu dbali o to aby ogrody Alhambry – jednego z cudów wpisanych na listę UNESCO zachwycały turystów z całego świata.

„Polska młodzież jest bardzo sumienna, pracowita i kulturalna” – takie i wiele innych miłych słów usłyszeli Dyrektor CKZiU nr 1 – Jacek Kąsek i nauczyciele podczas wizyt monitorujących. Zagraniczni pracodawcy nie szczędzili pochwał naszej młodzieży, co świadczy o doskonałym przygotowaniu uczniów do pracy na europejskich rynkach.

Uczestnicy projektu również dokonali krótkiego podsumowania czasu spędzonego na zagranicznym stażu zawodowym. Co powiedzieli? Jakie są ich wnioski i rady dla przyszłych stażystów?

„Hiszpanie, są bardzo otwarci i przyjaźni dla siebie i obcokrajowców” – to jedna z opinii uczniów,  inne spostrzeżenia dotyczyły miejsca praktyk „w miejscu praktyk obdarzono nas zaufaniem, doceniono umiejętności nabyte w szkole oraz powierzono ważne zadania do wykonania” – to cenna uwaga, która dodaje skrzydeł. Uczniom spodobał się także tryb pracy Hiszpanów „spokojny, bez pośpiechu i na luzie”. Uczestnikom kolejnego wyjazdu poradziliby: „aby bariera językowa nie spowodowała rezygnacji z marzeń”, „aby od teraz uczyli się więcej języków obcych oraz przyłożyli się do nauki,  bo naprawdę warto, super przygoda !”.

Ale nie sama pracą człowiek żyje. Uczestnicy projektu plażowali w Salobreni, zwiedzili Sewillę, Gibraltar, Rondę, Nejrę, Fligirianę, Marbellę i malownicze dzielnice Granady: Albaycin i Sacromonte. Nie zabrakło okazji do zrobienia zdjęć na licznych punktach widokowych i w magicznych wnętrzach i ogrodach Alhambry.

„Ja i autorzy projektów jesteśmy dumni z naszych uczniów. Świetnie przygotowani, poważnie traktujący swoje obowiązki a co najważniejsze, ich kultura bycia, otwartość na innych, zachowanie, punktualność, etc. To budzi szacunek” – komentuje Jacek Kąsek.

„Sprawdzenie siebie i swoich umiejętności w nowym, nieznanym miejscu, poznawanie kultury innego kraju, szlifowanie umiejętności językowych to szkoła życia, której praktykanci długo nie zapomną” – dodaje Dyrektor.

Praktyki odbyły się w ramach unijnego projektu „Staże zagraniczne inwestycją w przyszłość i sukces zawodowy uczniów”, Akcji 1 – Mobilność uczniów i kadry w ramach sektora Kształcenie i Szkolenia Zawodowe w programie Erasmus+.


0 comments


Dodaj komentarz