Zmiana rozmiaru czcionki

A Decrease font size. A Reset font size. A Increase font size.

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Raciborzu

Aktualności

Porozumienie o współpracy z Wydziałem Chemii Uniwersytetu Opolskiego

listopad 29, 2022 Aktualności, Wyróżniona No Comments

Od kilku lat nasi technicy analitycy uczestniczą w zajęciach dydaktycznych na Wydziale Chemii Uniwersytetu Opolskiego. To zaprzyjaźniona z naszą Szkołą Uczelnia, za sprawą naszej absolwentki z roku 2006, a zarazem obecnego pracownika naukowo-badawczego dr Elwiry Bisz.

Jednak tym razem nasza wizyta w UO była wyjątkowa, ponieważ zwieńczona podpisaniem „Porozumienia o współpracy CKZiU nr 1 w Raciborzu z Wydziałem Chemii Uniwersytetu Opolskiego”.

Oto krótka relacja uczestników naszej tegorocznej wizyty w Uniwersytecie Opolskim:

Dnia 22.11.2022 r. z grupą 21 chemików z klas 1A, 3B, 4A4, 4A5, wzięliśmy udział w niesamowicie ciekawych zajęciach dydaktycznych na Wydziale Chemii Uniwersytetu Opolskiego (kierunki: Chemia, Farmacja). Organizatorem naszego wyjazdu była Pani Izabela Marczuk, opiekunem Pani Agnieszka Bombik.

Na miejscu przywitała nas Pani dr Elwira Bisz, która w drodze na planowany wykład, oprowadziła nas po Kampusie UO. Wykład nt.: „Metody chromatograficzne w chemii i biotechnologii”, w interesujący sposób wygłosił dr Grzegorza Spaleniak. Dowiedzieliśmy się wielu szczegółów związanych z rodzajami i technikami przeprowadzania chromatografii kolumnowej i TLC.

W dalszej kolejności dane nam było zwiedzić Wydział Chemii, gdzie kolejni pracownicy zapoznawali nas z aparaturą analityczną, m.in. zaprezentowany został aparat GC-MS, HPLC, FTIR oraz system do automatycznego oczyszczania związków chemicznych typu Flash. Mieliśmy okazję zobaczyć profesjonalne sale laboratoryjne, posłuchać interesującego komentarza dr Elwiry Bisz, która zaciekawiła nas tematyką badawczą realizowaną w Instytucie Chemii oraz z chęcią odpowiadała na wszystkie nurtujące nas pytania. A to był dopiero początek atrakcji…. :)…, bo czekały nas zajęcia laboratoryjne, prowadzone przez dr Monikę Staś nt. „Reakcje charakterystyczne stosowane do identyfikacji związków o działaniu farmakologicznym”. Poczuliśmy się troszeczkę jak studenci farmacji, ponieważ wykonywaliśmy te same analizy leków, co oni na zajęciach. Pracowaliśmy pod czujnym okiem ekspertów i mogliśmy poczuć, jak wygląda nauka na Uniwersytecie. Niektórzy z nas już snują plany dotyczące swoich przyszłych studiów.

To był intensywnie i interesująco spędzony czas. Zrobiliśmy kilka fotek, żeby chociaż po części podzielić się z Wami naszymi przeżyciami.


0 comments


Dodaj komentarz