Zmiana rozmiaru czcionki

A Decrease font size. A Reset font size. A Increase font size.

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Raciborzu

Aktualności

Polski akcent w Granadzie

maj 21, 2019 Aktualności, Wyróżniona No Comments

W środę rozpoczęliśmy przygotowania do „Dnia Polskiego”, który zorganizowaliśmy w dalekiej Granadzie na południu Hiszpanii. Część produktów przyleciało razem z nami z Polski, a po część trzeba było się udać na polowanie do lokalnej Mercadony (odpowiednik znanej sieci w Polsce – przyp.red.) Zakupiliśmy potrzebne produkty i zaczęły się najcięższe przygotowania – obieranie ziemniaków. Było to na tyle wyczerpujące, że resztę przygotowań zostawiliśmy na następny dzień.

Kolejnego dnia po pracy zabraliśmy się za konkretne prace. Część osób walczyła w niewielkiej kuchni z krokietami, barszczem, pierogami, sałatką ziemniaczaną, koreczkami i mnóstwem innych polskich potraw, natomiast pozostała część zajęła się dekoracjami na najwyższym poziomie – wszystko w patriotycznych kolorach. Były m.in. biało-czerwone balony, serwetki, flagi. My również ubraliśmy się w te barwy. Włączyliśmy disco polo, nakryliśmy stoły i pozostało tylko czekanie na gości.

Nasi goście przybyli w doskonałych nastrojach. Mieliśmy zaszczyt gościć naszych pracodawców, współpracowników, organizatorów projektu, a nawet pracowników hostelu, w którym mieszkamy. Spotkanie miało charakter międzynarodowy, zjawili się na nim m.in. Hiszpanie, Kubańczycy, Francuzki, Czesi, Węgrzy, a nawet będący gościem hostelu Azjata. Na początku odbyła się degustacja przygotowanych przez nas wcześniej potraw. Polskie dania wzbudziły ogromny zachwyt wśród zaproszonych. Kolejnym, nie mniej ciekawym punktem imprezy była prezentacja o Polsce. Krótki quiz sprawdzający wywołał niemałe zaskoczenie i salwy śmiechu. Śmiechu nie zabrakło również przy łamańcach językowych, które sprawiają kłopot nawet Polakom a co dopiero obcokrajowcom. Wszyscy byliśmy w tak dobrym humorze, że postanowiliśmy trochę wspólnie potańczyć. My nauczyliśmy ich naszego najważniejszego „narodowego” tańca – kaczuszek, a oni nas tańców prosto z Kuby i Francji. Na tak miłej i swojskiej atmosferze spędziliśmy resztę wieczoru.

Mamy nadzieję, że nasi goście zapamiętają ten wieczór na długo… My na pewno. J „było wspaniale”, „dziękujemy” – tymi właśnie słowami żegnali się goście zaproszeni na Dzień Polski i to chyba najlepsze podsumowanie i ukoronowanie naszych wysiłków.

Dzień Polski już za nami, za nami również wycieczka do mauretańskiej Alhambry, gorącej Sevilli i na niesamowity Gibraltar. Pokaz flamenco, który oglądaliśmy to wspaniały spektakl, który zapamiętamy na długo. Co przed nami? Dalsze poznawanie najpiękniejszych zakątków i kultury Andaluzji …ale o tym napiszemy w następnej relacji.

Pozdrawiamy,

Ewa Glenc, Julia Zeman i Wiktoria Kokot – uczestniczki projektu realizowanego w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Raciborzu: „Staże zagraniczne inwestycją w przyszłość i sukces zawodowy uczniów”, Akcji 1 – Mobilność uczniów i kadry w ramach sektora Kształcenie i Szkolenia Zawodowe w programie Erasmus+.


0 comments


Dodaj komentarz