Zmiana rozmiaru czcionki

A Decrease font size. A Reset font size. A Increase font size.

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Raciborzu

Aktualności

Podsumowanie projektów unijnych

wrzesień 29, 2022 Aktualności, Wyróżniona No Comments

W miniony wtorek, 27 września, w Centrum odbyła się konferencja podsumowująca zagraniczne praktyki zawodowe realizowane w ramach dwóch projektów. Pierwszy z nich pt.„Twój krok do europejskiej kariery zawodowej” obejmował praktyki 36 uczniów w Maladze i na Teneryfie. Drugi projekt Z nowymi kompetencjami w przyszłość zawodową – CKZiU nr 1 w Raciborzu to wyjazd na staże 21 uczniów oraz 9 nauczycieli na szkolenie job shadowing na Cypr.

Otwarcia konferencji dokonały uczestniczki projektu Aleksandra Tietz oraz Katarzyna Filak, które po powitaniu zgromadzonych przedstawiły korzyści płynące z zagranicznych praktyk zawodowych. Następnie głos zabrał Dyrektor Centrum Jacek Kąsek. W swoim wystąpieniu podkreślił jak ważne jest doświadczenie zawodowe, które zdobywa się podczas pracy w przedsiębiorstwach. Dodatkowym atutem wyjazdów poza granice Polski jest doskonalenie języka, praca w międzynarodowym zespole oraz poznanie kultury odwiedzanego kraju. Dyrektor podziękował koordynatorom projektów, uczniom oraz opiekunom za ich zaangażowanie. Podkreślił, że zawsze podczas wizyt monitorujących słyszy tylko dobre słowa o praktykantach CKZiU nr 1 w Raciborzu.

Następnie głos zabrali sami uczestnicy praktyk – zebrani mogli posłuchać wypowiedzi praktykantów oglądając filmik , w którym uczestnicy opowiadali co najbardziej zapamiętali z praktyk oraz co ich najmilej zaskoczyło podczas odbywania stażu. We wspomnieniach uczniów padło dużo ciepłych słów o tym jak serdecznie ich przyjęto w miejscach praktyk oraz o tym jak doceniano ich pracę i zaangażowanie. Nie zabrakło również wspomnień z wycieczek organizowanych podczas pobytu na Teneryfie, Maladze czy Cyprze.

Po wspomnieniach nadszedł czas na wręczenie dokumentów potwierdzających zdobyte umiejętności zawodowe. Technicy architektury krajobrazu, technicy budownictwa, technicy hotelarstwa, technicy żywienia i usług gastronomicznych oraz nauczyciele odebrali z rąk koordynatora projektów Pani Aleksandry Kalisz certyfikaty, zaświadczenia i dokumenty Europass Mobilność.

Dziękujemy wszystkim przybyłym gościom za obecność. Podziękowania składamy także wszystkim osobom, dzięki którym możliwe było przygotowanie projektu oraz jego realizacja.

Obecnie trwa ostatni etap realizacji projektów polegający na sporządzaniu sprawozdań, upowszechnianiu rezultatów projektu m.in. mulit książeczek o kuchni Teneryfy, prezentacji o sztuce street-artu czy usługach dodatkowych w hotelu jak i specyfice pracy animatorów czasu wolnego. To oczywiście jedne z wielu materiałów, które będą wykorzystywane podczas lekcji a już wkrótce będzie można je zobaczyć m.in na stronie Internetowej szkoły oraz serwisie YouTube. Przygotowanie raportów zakończy działania projektowe.

Projekty: „Twój krok do europejskiej kariery zawodowej” o numerze POWERVET-2020-1-PL01-KA102-079154 był realizowany w ramach projektu „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe oraz Z nowymi kompetencjami w przyszłość zawodową – CKZiU nr 1 w Raciborzu nr projektu: 2021-1-PL01-KA121-VET-000010552 są współfinansowane przez Unię Europejską.


0 comments


Dodaj komentarz