CKZiU nr 1 w Raciborzu

Aktualności

Pasje naszych nauczycieli

Luty 8, 2017 Aktualności, Wyróżniona No Comments

Rozpoczynamy cykl publikacji: „Pasje naszych nauczycieli”.  Pierwsza z nich dotyczy Dariusza Kaptura, nauczyciel geografii i historii w CKZiU nr 1 w Raciborzu. Jego sposób na życie to wspinaczka. Pierwszą odbył w 1986r. i do dnia dzisiejszego ta działalność stanowi dużą część jego życia.

Jego wspinaczkowe zainteresowania to przedział między w skałkami a górami typu alpejskiego. Od zawsze interesowało go odkrywanie nieznanego, czego efektem jest autorstwo 150 nowych dróg.

W 1995 został instruktorem Polskiego Związku Alpinizmu. Po przejściu na „instruktorską emeryturę” wspina się dla siebie oraz poznaje rejony, które opisuje.

W przeszłości publikował artykuły które ukazywały się w Młodym Techniku, Magazynie Optymista-Ekstrema, Magazynie Górskim, Brytanie, Biuletynie Uniwersyteckiego Klubu Alpinistycznego BUKA by ostatecznie związać się Wydawnictwem Góry. Współpracował przy pisaniu przewodników wspinaczkowych Małgorzaty i Jana  Kiełkowskich, Pawła Haciskiego oraz Grzegorza Rettingera. Razem w Wojciechem Kornelem wydał Mirów (Only for climbers).

Obecnie pełni obowiązki wiceprezesa Raciborskiego Stowarzyszenia Wspinaczkowego oraz szefa operatorów Ściany Wspinaczkowej w Raciborzu (Racibórz-Studzienna, ul. Urbana 5a) na którą wszystkich zaprasza. W wolnych chwilach prowadzi stronę poświęconą wspinaniu w naszym mieście  (www.toprope.pl), oraz profile na facebooku poświęcone wspinaniu (toprope.pl oraz ściana wspinaczkowa w Raciborzu).

Więcej na temat jego wspinania można się dowiedzieć z wywiadu jakiego udzielił dla portalu crossline.pl (http://crossline.pl/blog/?s=darek+kaptur)

Przykłady publikacji
http://www.goryonline.com/mieCCA8dzygoCC81rze-2017—skaloplan,2007774,i.html
http://www.goryonline.com/croatia-borisa-,2007310,i.html
http://www.goryonline.com/strogir,12151,i.html
http://drytooling.com.pl/baza/topo/lodospady/europa/818-topo-lodospady-w-zimrovicach-wspinaczka-lodowa
http://drytooling.com.pl/baza/topo/lodospady/europa/817-topo-lodospady-w-kralovanach-slowacja


0 comments


Dodaj komentarz