CKZiU nr 1 w Raciborzu

Aktualności

Moja mała fabryka urody – szkolny projekt uczniów technikum analitycznego za nami

Maj 27, 2017 Aktualności, Wyróżniona No Comments

Tradycją naszego chemika jest organizacja przez uczniów klasy I b Technikum nr 3 zajęć dla uczniów klas trzecich gimnazjum.

W piątek 26 maja zorganizowano zajęcia laboratoryjne na których chemicy i gimnazjaliści wspólnie przygotowywali naturalne kosmetyki – peeling do twarzy i krem przeciwzmarszczkowy. 

Część praktyczną poprzedził wykład i prezentacja przygotowana przez uczennicę Natalię Niedbała na temat: „Nie tylko złość piękności szkodzi”. Młodzież dowiedziała się na co należy zwracać uwagę podczas zakupu kosmetyków, jakie składniki w kosmetykach są niebezpieczne i jaka była historia powstania popularnego kremu NIVEA. Natalia w swojej prezentacji omówiła również budowę skóry, ze zwróceniem uwagi na rolę jaką pełni w niej kolagen. Omówiła szkodliwe działanie na  organizm parabenów zawartych w kosmetykach. Uświadomiła również,  iż ważną czynnością jest zapoznanie się ze składem każdego kosmetyku przed jego zastosowaniem. Skład każdego produktu kosmetycznego musi być, wg prawa Unii Europejskiej, zadeklarowany w nazewnictwie INCI.

Po części teoretycznej gimnazjaliści, z pomocą starszych kolegów zorganizowali  stanowiska pracy, naważyli na wagach analitycznych lub odmierzyli w naczyniach miarowych niezbędne składniki, aby przygotować krem i peeling. Kosmetyki  te zostały przygotowane na bazie tylko  naturalnych składników. Do kremu wykorzystano olej słonecznikowy, olej rzepakowy – zawierający koenzym Q10, emulgator – wosk pszczeli, wodę i sok z cytryny. Wszystkie składniki  po podgrzaniu i wymieszaniu łatwo się połączyły dając krem o właściwej konsystencji. Peeling natomiast, został przygotowany na bazie oleju kokosowego i fusów z kawy. Gotowe produkty uczniowie gimnazjum zabrali ze sobą do         „ przetestowania” na sobie lub swoich bliskich.

W zajęciach brali udział gimnazjaliści z Raciborza, Krzyżanowic i Lysek.

Halina Marcol

Fotorelacja: Grzegorz Piszczan (gpiszczan@naszraciborz.pl)


0 comments


Dodaj komentarz