Zmiana rozmiaru czcionki

A Decrease font size. A Reset font size. A Increase font size.

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Raciborzu

Aktualności

„Mobilni i kreatywni na europejskim rynku pracy” – Lubię to!

kwiecień 6, 2019 Aktualności, Wyróżniona No Comments

W gościnnej Sali Bankietowej Hotelu Racibor*** odbyła się konferencja podsumowująca dwuletni projekt realizowany w CKZiU nr 1 w Raciborzu „Mobilni i kreatywni na europejskim rynku pracy”.

W ramach tego projektu 52 uczniów i 10 nauczycieli miało okazję pracować i poznawać zagraniczne przedsiębiorstwa zgodnie ze swoim profilem kształcenia m.in. restauracje, hotele, firmy budowlane, architektoniczne, laboratoria.

Na konferencję przybyli uczestnicy projektu wraz z rodzicami. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło przedstawicieli Starostwa Powiatowego (Ewa Lewandowska – członek Zarządu), Cechu Rzemiosł Różnych, Raciborskiej Izby Gospodarczej oraz Dyrektorów placówek dla których organem prowadzącym jest Powiat Raaciborski.

Podczas podsumowania projektu wręczono certyfikaty potwierdzające zdobyte umiejętności i kompetencje, certyfikaty Europass Mobilność, zaświadczenia potwierdzające uczestnictwo w przygotowaniu językowym, oraz certyfikaty wydane przez nasze instytucje partnerskie: Espamob i Universal Mobility  z Hiszpanii, oraz Mobility Friends z Portugalii.

Finanse do jego realizacji pozyskano ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”.

W ramach projektu obyły się trzy wyjazdy na miesięczne praktyki zagraniczne do :

  • Portugalii – 18-osobowa grupa techników budownictwa i techników ochrony środowiska – maj 2018
  • Hiszpanii – 18-osobowa grupa techników ekonomistów i technik logistyków – maj 2018
  • na Teneryfę – 16-osobowa grupa techników hotelarstwa i technik żywienia i usług gastronomicznych – październik 2018

Odbył się również wyjazd nauczycieli do  Hiszpanii na szkolenie Job shadowing – kwiecień 2018, w którym uczestniczyli nauczyciele z branży gastronomicznej, budowlanej i ekonomicznej

Dla wielu uczniów praktyki za granicą stały się przygodą życia. Poznali nowa kulturę, obyczaje, doskonalili język angielski, mieli sposobność ćwiczenia języka portugalskiego, języka hiszpańskiego a co najważniejsze poznawali zagraniczny rynek pracy.

Podczas konferencji uczniowie bardzo emocjonalnie opisywali swoje przeżycia związane z praktykami, z nawiązanych znajomości z ciekawymi ludźmi, z miejsc które mieli okazję zobaczyć. W ramach realizacji działań projektowych uczestnicy z grupy majowej zwiedzili Porto, Bragę, piękną nadmorską miejscowość Aviero, Park Narodowy Duoro. Grupa przebywająca w Hiszpanii zwiedziła Sevillę, Cordobę, podziwiali piękną Alhambrę i stare uliczki Granady, plażowali w nadmorskiej Salobrenii. Natomiast uczniowie którzy swoje staże odbywali na Teneryfie mieli okazję podziwiać widoki wokół najwyższego szczytu w Hiszpanii – wulkanu Teide, bawili się w Loro Parku i Siam Parku, zwiedzili Garachico, ,Góry Anaga Masca i Plażę Teresitas

Na pytanie dlaczego zdecydowali się na miesięczna praktykę zagraniczną uczniowie odpowiadają:

„Przede wszystkim chciałam dowiedzieć się i zobaczyć jak wygląda praca w moim zawodzie w większym, zagranicznym i turystycznym miejscu”– mówi Justyna,

Marzena dodaje: „Zdecydowałam się na praktyki żeby stać się bardziej atrakcyjnym pracownikiem dla przyszłego pracodawcy”,

Wiola: „Chciałam zobaczyć nowe miejsca, zwiedzić nowy kraj i podszlifować swój angielski”

Szymon zdecydował się na wyjazd ponieważ: „Chciałem doskonalić swoje umiejętności gastronomiczne a także poznać kuchnię kanaryjską”.

Na pamiątkę udziału w projekcie uczniowie otrzymali dyski zewnętrzne, powerbanki oraz przewodniki po Andaluzji, Portugalii, bądź Wyspach Kanaryjskich.

Staż zawodowy (przelot, wyżywienie, zakwaterowanie, wycieczki i kieszonkowe) był finansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Obecnie CKZiU nr 1 jest w trakcie realizacji kolejnego wniosku „Staże zagraniczne inwestycją w przyszłość i sukces zawodowy uczniów”, w ramach którego odbędą się 2 wyjazdy uczniów. W maju grupa uczniów kształcących się w zawodach technik budownictwa, technik architektury krajobrazu oraz technik ekonomista pojedzie na miesięczny staż do Granady w Hiszpanii. Natomiast w październiku grupa uczniów wyjedzie do Wielkiej Brytanii, do Londynu by odbyć tam swoje staże w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych, technik hotelarstwa oraz technik logistyk.

W lutym tego roku został złożony nowy wniosek na następne lata. Mamy nadzieję, że tym razem uczniowie będą mieli okazję pojechać do Irlandii i na Majorkę.

Dziękujemy naszym uczniom i nauczycielom za przygotowanie tak wspaniałej konferencji.

Aleksandra Kalisz i Małgorzata Warwas

Koordynatorzy projektów


0 comments


Dodaj komentarz