Zmiana rozmiaru tekstu

A Decrease font size. A Reset font size. A Increase font size.

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Raciborzu

Aktualności

Konferencja poświęcona zabytkom

grudzień 3, 2019 Aktualności, Wyróżniona No Comments

„Zobacz Znaj Zachowaj”, to tytuł II raciborskiej konferencji poświęconej zabytkom, która odbyła się na Zamku Piastowskim w Raciborzu i w której uczestniczyła klasa IIIB. W trakcie konferencji uczestnicy wysłuchali prelekcji Marii Olejarnik, Agnieszki Olczyk i Marioli Jakackiej.

Prelekcje:

Pani Maria Olejarnik – Miejski Konserwator Zabytków w Raciborzu: „Prezentacja przeniesionego kamienia Herrschaft Ratibor”.

Słupek graniczny Herrschaft Ratibor jest wyeksponowany na Zamku Piastowskim w Raciborzu jako pamiątka historii książąt von Ratibor. Był wykopany w lesie w Adamowicach.

Pani Agnieszka Olczyk – kierownik Oddziału Terenowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Katowicach: „Pomnik Historii jako szczególna forma nobilitacji zabytku”.

Za pomniki historii uznane mogą być obiekty znacząco wyróżniające się na tle kulturowym i artystycznym, być wybitnymi w ramach uznanych nurtów czy epok w ramach danego kręgu kulturowego w zakresie rozwoju architektury, budownictwa, kształtowania krajobrazu.

Pani Mariola Jakacka – dyrektor Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu: „Zamek Piastowski wczoraj, dziś i jutro”.

Wioletta Pazderyn


0 comments


Dodaj komentarz