Zmiana rozmiaru czcionki

A Decrease font size. A Reset font size. A Increase font size.

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Raciborzu

Aktualności

Kaliméra, do odważnych świat należy – czyli Cypryjską przygodę czas zacząć

maj 19, 2022 Aktualności, Wyróżniona No Comments

Dla wielu początek maja kojarzy się z długim weekendem, natomiast 21 uczniów III klas o 4-letnim cyklu kształcenia z kierunków: technik budownictwa, technik architektury krajobrazu i technik agrobiznesu mają inne plany – praktyki zawodowe na Cyprze.

Naszą przygodę zaczęliśmy 29 kwietnia, kiedy to późnym wieczorem po wylądowaniu w Pafos udaliśmy się do Limassol, drugiego największego miasta na wyspie – naszego miejsca pobytu i praktyk.

Jako, że przyjechaliśmy w piątek wieczorem, a praktyki zaczęły się od poniedziałku to w weekend od razu po śniadaniu wybraliśmy się nad morze, zapoznać się z okolicą.

Pierwszy dzień pracy, poniedziałek, miał charakter informacyjny i zapoznawczy, po prezentacji i omówieniu najważniejszych zasad, uczniowie zostali podzieleni, następnie udali do swych miejsc praktyk.

Początkowo trochę przerażeni, zastanawiający się czy sprostają oczekiwaniom, barierze językowej, ale z biegiem czasu swobodniej i z większą pewnością podchodzili do pracy.

Technicy agrobiznesu poznali Aliego – szefa, rolnika na Cyprze z dużym gospodarstwem poza miastem, uprawiającym różne warzywa, w które zaopatruje pobliskie sklepy.

Uczniów z kierunku technik architektury krajobrazu podzielono między dwa zakłady pracy. Obie grupy pracowały w szkółkach z roślinami, zajmując się nie tylko zielenią, ale także obsługą klientów.

Technicy budownictwa, w większości dziewczyny, pracują także w dwóch grupach. Pierwsza przy remoncie, natomiast druga w biurze architektonicznym w centrum Limassol z pięknym widokiem na morza, plażę i mola – zajmując się projektowaniem budynków i ich otoczenia.

Oprócz obowiązków czas po praktykach można było spędzać w dowolny sposób. Spacery po promenadzie z molami, restauracje serwujące lokalną kuchnię, czy też odpoczynek na plaży. Oprócz tego mieliśmy okazję zwiedzić inne miejscowości.

Odwiedziliśmy zachodnią część wyspy w pobliżu Pafos, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć „Grobowce królów”, malownicze klify z jaskiniami wodnymi i lazurową wodą, atrakcją był także wrak statku przy jednym z brzegów. Zwieńczeniem wyjazdu był pobyt na pięknej plaży Coral Bay.

Druga z wycieczek zabrała nas na przeciwległy kraniec wyspy do Ayia Napa – najdalej wysuniętego punktu na południowy wschód greckiej części Cypru. Tam, w Parku Narodowym, zobaczyliśmy jeszcze ładniejsze krajobrazy, malownicze jaskinie wodne oraz piękne plaże z spokojną wodą o niesamowitym miękkim białym piasku w zatoce Nissi.

Podsumowując, połowa pobytu za nami, niezapomniane przeżycia, nowe znajomości, inna kultura i wspaniała atmosfera to coś co pod koniec miesiąca ciężko będzie zostawić za sobą. Całe szczęście ten czas zostanie zapamiętany na długo. Tych, którzy chcą poczytać więcej, zapraszamy na facebooka i stronę szkoły – relacja dzień po dniu.

Pozdrawiamy z słonecznego Cypru.

Praktyki zawodowe realizowane w ramach projektu „Z nowymi kompetencjami w przyszłość zawodową – CKZiU nr 1 w Raciborzu” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

Opiekunowie grupy: Dawid Piela i Anna Dębczak


0 comments


Dodaj komentarz