Zmiana rozmiaru czcionki

A Decrease font size. A Reset font size. A Increase font size.

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Raciborzu

Aktualności

Job shadowing, czyli szkolenie nauczycieli przedmiotów zawodowych

październik 21, 2022 Aktualności, Wyróżniona No Comments

Za nami kolejne szkolenia typu job shadowing realizowane w ramach projektu: „Z nowymi kompetencjami w przyszłość zawodową – CKZiU nr 1 w Raciborzu”W pierwszym i ostatnim tygodniu wakacji nauczyciele przedmiotów zawodowych Centrum z branż: architektury krajobrazu, budowlanej, gastronomicznej i hotelarstwa doskonalili umiejętności i kompetencje zawodowe poza granicami Polski.

Poznanie specyfiki organizacji pracy w przedsiębiorstwach oraz perspektywy zatrudniania absolwentów, możliwość porównania polskiego i cypryjskiego warsztatu i rynku pracy, wzrost kompetencji społecznych, językowych i kulturowych, a także popularyzacja mobilności nauczycielskiej kadry kształcenia zawodowego to główne cele job shadowingu.

Nauczyciele architektury krajobrazu w Centrum Ogrodniczym Soteris Shaelos Plants & Flowers Ltd. zapoznali się m.in. z asortymentem roślinnym, poznali metody pracy i zabiegi pielęgnacyjne stosowane podczas produkcji roślin pochodzących również tych ze strefy tropikalnej oraz obserwowali i samodzielnie kształtowali drzewka bonsai. Wiele roślin, które w polskich warunkach klimatycznych uprawia się w donicach wewnątrz budynków lub sezonowo na balkonach i tarasach, w warunkach cypryjskich stanowi pokaźne drzewa.

Nowym doświadczeniem dla nauczycieli z branży budowlanej było poznanie i udział w pracach związanych z projektowaniem i wznoszeniem budynków w strefie zagrożonej trzęsieniami ziemi. Nauczyciele branży budowlanej podczas szkolenia w firmie I.R.K. Constructions LTD w Limassol obserwowali prace budowlane na różnych etapach realizacji obiektów – począwszy od projektu poprzez roboty fundamentowe, konstrukcje ścian, stropów i dachów do etapów wykończeniowych wraz z użytkowaniem zrealizowanych już budynków.

Nauczyciele gastronomii mieli okazję szlifować swoje umiejętności w 4-gwiazdkowym hotelu Elias Beach. Obiekt ten posiada bardzo dużą i dobrze wyposażoną część gastronomiczną. Goście hotelowi mają do dyspozycji bar przy plaży, gdzie podaje się lekkie przekaski i koktaile, restaurację serwującą potrawy a la carte , a także bufet z całodziennymi posiłkami. Nauczyciele przedmiotów gastronomicznych obserwowali pracę w kuchni właściwej, kuchni zimnej i pracowni cukierniczej. Mogli zobaczyć, w jaki sposób przyrządzane są potrawy regionalne, potrawy z owoców morza oraz sposób podania wybranych dań.

Nauczyciele hotelarstwa mogli uczyć się od najlepszych obserwując codzienne obowiązki pracowników Elias Beach Hotel. Ten 4-gwiazdkowy hotel oferuje swoim gościom szeroki zakres usług. Niezwykłym doświadczeniem było towarzyszenie conciergowi – czyli pracownikowi od spełniania specjalnych i teoretycznie niemożliwych życzeń gości hotelowych. Nauczyciele-praktykanci obserwowali również pracę recepcji, działu marketingu i hotelowej gastronomii, doskonalili znajomość branżowego języka angielskiego a przede wszystkim uczyli się że, „Hospes hospiti sacer” – czyli gość gospodarzowi świętym.

W wolnym czasie kadra uczestniczyła w bogatym programie kulturowym obejmującym m.in. zwiedzenie takich miejsc jak Ayia Napa z najpiękniejszymi plażami na całej wyspie, Coral Bay czy Kourion – Aphrodite’s Rock gdzie ponoć z piany morskiej wyłoniła się kiedyś Afrodyta. 

Projekt „Z nowymi kompetencjami w przyszłość zawodową – CKZiU nr 1 w Raciborzu” o numerze 2021-1-PL01-KA121-VET-000010552 współfinansowany przez Unię Europejską.


0 comments


Dodaj komentarz