Zmiana rozmiaru czcionki

A Decrease font size. A Reset font size. A Increase font size.

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Raciborzu

Aktualności

Chemicy z wizytą w Zakładach Azotowych

grudzień 20, 2016 Aktualności, Wyróżniona No Comments

16 grudnia chemicy z klasy maturalnej odwiedzili największy w Polsce zakład produkujący związki azotu: amoniak, kwas azotowy (V) oraz  nawozy azotowe – Zakłady Azotowe w Kędzierzynie-Koźlu. Poznaliśmy procesy technologiczne otrzymywania podstawowych związków azotowych  wykorzystywanych głównie w rolnictwie.

Zobaczyliśmy  w jakich warunkach  przebiegają reakcje : N2  + 3H2 =  2NH3  oraz  NH3  +  HNO3  =  NH4NO3
Zobaczyliśmy urządzenia instalacji procesowej: reaktory, suszarki bębnowe, granulatory. Ogromne wrażenie zrobił na nas magazyn saletrzaku, w którym przechowuje się gotowy produkt handlowy oraz silosy magazynujące nawozy RSM.  

Wycieczka do Azot pod kątem dydaktycznym dała nam chemikom wiedze praktyczną na temat tego czego uczymy się tylko z książek. Unaoczniony został nam proces powstawania nawozów od reakcji chemicznych po powstawanie granulatu nawozowego, bez którego większość rolników nie mogłaby się obejść przy uprawie roślin. Według nas ten wyjazd to „strzał w dziesiątkę”, gdyż zapewne powiększyliśmy naszą wiedze z procesów technologicznych, co zapewne przyda się na egzaminie zawodowym w części teoretycznej. Również poznaliśmy warunki pracy w tak ogromnym zakładzie i co niektórym bardzo spodobała się praca np. technologa produkcji. Dlatego też niektórzy z nas myślą o studiach inżynieryjnych pod tym kątem, później stażach akademickich i pracy w Grupie Azoty.

Uczniowie kl. IV B Technikum nr 3

 


0 comments


Dodaj komentarz