Zmiana rozmiaru czcionki

A Decrease font size. A Reset font size. A Increase font size.

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Raciborzu

Aktualności

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Raciborzu realizuje projekty unijne – cz.2

marzec 13, 2016 Aktualności, Wyróżniona No Comments

Centrum realizuje dwa projekty skierowane do uczniów i nauczycieli w ramach Erasmus+. Prezentujemy drugi, realizowany w Zawodówce.

„Zagraniczne praktyki kluczem do sukcesu na rynku pracy” to projekt realizowany w ramach Programu Erasmus+, którego beneficjentami są uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 1 uczący się w zawodach: technik hotelarstwa, technik obsługi turystycznej, technik analityk i technik żywienia i usług gastronomicznych.

Głównym celem projektu jest podniesienie jakości kształcenia zawodowego, zwiększenie mobilności edukacyjnej i zawodowej uczniów, podniesienie zdolności do przyszłego zatrudnienia, wzrost kompetencji osobistych i językowych uczestników projektu oraz nadanie europejskiego wymiaru kształceniu w Centrum.

W ramach projektu zaplanowano 2 miesięczne wyjazdy na praktyki zagraniczne w Granadzie, w samym sercu Andaluzji na południu Hiszpanii. Pierwsza 18-osobowa grupa wyjedzie w maju, a druga 18-osobowa grupa w październiku 2016r. Uczestnicy przed wyjazdem wzięli udział w kursie języka angielskiego ukierunkowanym na słownictwo branżowe i w przygotowaniu psychologiczno-pedagogicznym. W marcu i kwietniu wezmą udział w 30-godzinnym kursie języka hiszpańskiego z elementami wiedzy na temat historii, geografii, kultury.

Uczniowie będą odbywać praktyki w nowocześnie wyposażonych obiektach przy wsparciu innowacyjnych metod organizacji pracy. Miejscami odbywania praktyk są wyselekcjonowane hotele, punkty informacji turystycznej, restauracje oferujące kuchnię śródziemnomorską oraz przedsiębiorstwa wykorzystujące nowoczesny sprzęt laboratoryjny. Każdy z uczestników otrzyma certyfikat potwierdzający udział w kursach przygotowawczych i w miesięcznym stażu za granicą.

Poza odbywaniem praktyk uczniowie będą w czasie wolnym uczestniczyć w zajęciach kulturalnych. Zaplanowano wycieczki min. do Kordoby, Sewilli, Granady i Salobreny, wyjścia na pokazy tańca flamenco. Wszystkie koszty, w tym: przelotu, zakwaterowania i wyżywienia będą pokryte z funduszy Unii Europejskiej w ramach Programu Erasmus + Mobilność uczniów i kadry – Kształcenie i szkolenie zawodowe.

Projekt „Zagraniczne praktyki kluczem do sukcesu na rynku pracy” zaplanowano na okres: od 06.2015 do 05.2017r.

Na kolejne lata zaplanowano miesięczne praktyki zagraniczne na Sycylii i w Portugalii – dodatkowo dla uczniów uczących się w zawodach: technik usług fryzjerskich, technik budownictwa i technik architektury krajobrazu. Ponadto przewidziano szkolenie nauczycieli w portugalskich przedsiębiorstwach i Centrach Kształcenia.

Powyższe działania mają na celu zdobycie przez uczniów doświadczenia zawodowego w pracy za granicą, podniesienie jakości kształcenia przy współpracy kadry edukacyjnej i zarządzającej, wspólnie z partnerami krajowymi i zagranicznymi.

Małgorzata Warwas

Iwona Niklewicz-Wróbel


0 comments


Dodaj komentarz