Zmiana rozmiaru tekstu

A Decrease font size. A Reset font size. A Increase font size.

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Raciborzu

Aktualności

Ach ten Paryż…

kwiecień 8, 2019 Aktualności, Wyróżniona No Comments

To nie żart…1.04.2019 grupa uczniów CKZiU nr 1 wyruszyła na podbój Paryża. Trudy podróży poszły w zapomnienie, gdy uczestnicy ruszyli zwiedzać stolicę Francji. Pierwsze kroki skierowaliśmy do metra. Niektórzy z nas po raz pierwszy w życiu korzystali z tego środka transportu.

Nie taki diabeł straszny… Spacer po Paryżu uwzględnił znane miejsca stolicy. Były to m.in. Ogród Luksemburski ze Statuą Wolności,  Sorbona – na której wykładał Adam Mickiewicz, Dzielnica Łacińska, Panteon – gdzie spoczywa znana we Francji Maria Skłodowska-Curie, Place de la Concorde (Plac Zgody) między Polami Elizejskimi a Ogrodami Tuileries. Duże wrażenie na zwiedzających wywarła Katedra Notre-Dame. Sporą atrakcją było zwiedzanie Muzeum Perfum Fragonard. Uczestnicy wycieczki mogli poznać sposoby pozyskiwania perfum na przestrzeni wielu lat.

Intensywny program kolejnego dnia objął zwiedzanie Wersalu. Położenie posiadłości w sąsiedztwie pięknych ogrodów podkreśla świetność czasów, które minęły. Zwiedzając Wersal, napotykamy na obraz Marii Leszczyńskiej. To polski akcent w historii Francji. Młodsza córka króla polskiego Stanisława Leszczyńskiego została żoną Ludwika XV. Królewna polska – królową Francji w latach 1725- 1768. Kolejny punkt programu to rejs po Sekwanie. Opływając Wyspę Świętego Ludwika znowu stykamy się z polskim akcentem – Hotel Lambert. Od XIX w. główny ośrodek Wielkiej Emigracji. Ostatni punkt to zwiedzanie bogatych i znanych na cały świat zbiorów Luwru.

Trzeci  dzień naszego pobytu w Paryżu to wizytówki miasta. Pierwsza z nich to wjazd na Wieżę Eiffla, by podziwiać piękną panoramę stolicy. Kolejno spacer po Montmartre: Plac Pigalle, Plac du Tertre, Bazylika Sacré-Coeur.  Zwiedzanie Paryża zakończyła wizyta na cmentarzu Père-Lachaise. Odwiedziliśmy, szczególne dla każdego Polaka miejsce, grób Fryderyka Chopina.

Na atrakcje czwartego dnia wszyscy czekali z dziecięcą niecierpliwością. Bajkowy świat Disneyland Paris zdobył nasze serca, nikt nie pominął wielkiej parady bohaterów wielu znanych bajek.

Do Polski wróciliśmy zmęczeni, ale pełni wrażeń, zachęceni do rozwijania umiejętności porozumiewania się obcymi językami. Paryż został zdobyty wraz z opiekunami grupy: Aleksandrą Wieczorek, Ireną Gotzmann i Justyną Rusin.


0 comments


Dodaj komentarz